Reklama

Reklama

Zmarł John le Carré. Pisarz miał 89 lat

"Z wielkim smutkiem muszę podzielić się wiadomością, że David Cornwell, znany światu jako John le Carré, zmarł po krótkiej chorobie - niezwiązanej z COVID-19 - w Kornwalii, w sobotę wieczorem, 12 grudnia 2020 r." - poinformował jego agent literacki Jonny Geller.

Reklama

John le Carré, właściwie David John Moore Cornwell, urodził się 19 października 1931 w Poole w hrabstwie Dorset w Anglii.

Reklama

Studiował na Universytecie w Bernie, ukończył Lincoln College w Oksfordzie, wykładał w Eton College (1956-1958).

W latach 1959-1964 był brytyjskim dyplomatą, pracował w Bonn i Hamburgu. Był też pracownikiem brytyjskiego wywiadu.

John le Carré karierę pisarską rozpoczął powieścią "Budzenie zmarłych". Gdy dwa lata później wydał "Ze śmiertelnego zimna", był już znanym i cenionym pisarzem. Przez sześć dekad jego książki dominowały na listach bestsellerów.

Zdaniem krytyków nikt tak jak on nie potrafił oddać klimatu zimnej wojny. Jego książki utrzymane są w konwencji powieści szpiegowskich i nie stronią od wątków autobiograficznych. Wiele z jego dzieł zostało zekranizowanych, m.in. "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg", "Szpieg" ,"Nocny recepcjonista" czy "Bardzo poszukiwany człowiek".

John le Carré był laureatem licznych nagród, ostatnia z nich to Nagroda im. Olofa Palmego. 

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy