Reklama

Reklama

Wilbur Smith nie żyje. Był autorem bestsellerów przygodowych i historycznych

W wieku 88 lat zmarł w RPA, autor popularnych książek przygodowych i historycznych Wilbur Smith - poinformowała w sobotę jego rodzina. Był autorem książek, często inspirowanych własnymi przeżyciami,

Do jego najważniejszych dzieł należą: "Gdy poluje lew" (When the Lion Feeds), "Odgłos gromu" (The Sound of Thunder), "Płonący brzeg" (The Burning Shore) i "Płomienie gniewu" (Rage).

Książki Smitha osiągały w RPA rekordowe nakłady. Były też bardzo popularne w krajach anglosaskich.

Pracował jako policjant, księgowy, dziennikarz

Smith urodził się w Rodezji Północnej, obecnej Zambii w 1933 r. Młodość spędził w Rodezji Południowej (dziś Zimbabwe), gdzie pracował m. in. jako policjant. Potem wyemigrował do Republiki Południowej Afryki, gdzie spędził największą część życia.

Reklama

Po studiach na Rhodes University, w Grahamstown, w RPA, został dziennikarzem. Później, za namową ojca, podjął pracę księgowego. Swoją pierwszą powieść "Gdy poluje lew", inspirowaną własnym przeżyciem ataku tego drapieżnika, opublikował w 1964 r. Po jej sukcesie zdecydował poświecić się całkowicie pisarstwu.

Afrykańskie inspiracje

Spędzona w Afryce młodość stanowiła inspirację wielu innych jego powieści. Najwięcej jego dzieł to sagi rodu Courtney'ów i Ballantyne'ów obejmująca trzy stulecia - od Afryki kolonialnej do czasów współczesnych. Pisanie tych dzieł autor poprzedził starannymi studiami historycznymi. 

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy