Reklama

Reklama

„Walking the City”. Interaktywny spektakl w Nowej Hucie

Czy chodząc mówimy bez słów? Czy nasze kroki są najlepszą narracją otaczającej nas przestrzeni? W XIX wieku filozofowie-spacerowicze, tzw. „flaneur”, wyprowadzali na przechadzkę po ulicach Paryża żółwie uwiązane na smyczy, by w ten sposób lepiej kontemplować obszar miasta. A jaka jest „piesza” historia Nowej Huty, dzielnicy, której przeszłość nierozerwalnie łączy się z kształtem jej przestrzeni?

Aleja Róż, będąca początkiem naszego spaceru, w zamyśle miała być promenadą prowadzącą na nigdy nie powstały plac główny, większy od krakowskiego Rynku; dziś aleja urywa się jak bez odpowiedzi – czy znajdzie je dla nas Ligna?

Reklama

Ligna to światowej sławy niemiecki kolektyw artystyczny założony przez performerów i teoretyków mediów; w jej skład wchodzą: Ole Frahm, Michael Hueners i Torsten Michaelsen. W ich kręgu zainteresowań znajdują się przede wszystkim formuła przestrzeni publicznej i zachowanie kolektywne skonfrontowane z jednostkowym. Ligna w swoich sztukach i akcjach performerskich przenosi punkt ciężkości na widza, który w ich koncepcji jest nie tylko odbiorcą, ale przede wszystkim aktywnym uczestnikiem oglądanego dzieła.

W ramach tegorocznej edycji Grolsch ArtBoom Festival Teatr Łaźnia Nowa zaprezentuje pracę „Walking the City”. Artyści Ligny zrealizują w Nowej Hucie interaktywny spektakl przy udziale mieszkańców dzielnicy. Projekt opiera się na założeniu, że sposób chodzenia definiuje nie tylko naszą tożsamość, ale i tożsamość otaczającej nas przestrzeni: w trakcie performance'u uczestnicy, wędrując po mieście w rytm sztuki radiowej odtwarzanej przez słuchawki smartfonów, staną się jednocześnie widzami i aktorami niezwykłego spaceru.

Start spaceru:

Aleja Róż

Daty: 20 czerwca o godz. 17:00 i 19:00

        21 czerwca o godz. 14:00 i 16:00

Interaktywny spektakl jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja: bilety@laznianowa.pl, tel. 12 680 23 4.

Smartfony będą udostępniane przez organizatorów na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy