Dziennikarka Polskiego Radia Anna Lisiecka zdobyła nagrodę główną Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za 2010 r. SDP w tym roku nie przyznało "Hieny", oceniając, że w mediach doszło do tak "niepokojącego obniżenia standardów dziennikarskich", że nie sposób wskazać tylko jednego przypadku zasługującego na napiętnowanie.
Anna Lisiecka polskiego "Pulitzera" zdobyła za audycję "Kainowa zbrodnia", nadaną w Programie 1 Polskiego Radia. Jej reportaż opowiada o zbrodni wołyńskiej, a jedna z jego bohaterek przedstawia oczyma 6-letniej dziewczynki rzeź dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. W uzasadnieniu nagrody jury konkursu SDP podkreśliło, że wyróżnienie przyznano "za mówienie bez nienawiści o konflikcie narodów, o którym poprawność polityczna nie pozwala mówić".
Autorka reportażu podkreślała, że jej marzeniem jest, by ten reportaż ukazał się wreszcie na płycie. - Ciągle wraca się do rozmów o tym wydawnictwie i ciągle są one odstawiane, wydawnictwo stoi na półce - mówiła Lisiecka.
Marcin Kącki z "Gazety Wyborczej" otrzymał Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze za "zdemaskowanie nepotyzmu i układów w środowisku medycznym". Kącki jest autorem publikacji "Uciekajcie stąd", "Centrum stomatologii pod lupą kontrolerów" i "Anatomia szkodliwego milczenia".
Nagrodę za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie im. Kazimierza Dziewanowskiego otrzymał Jurek Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego". Jury nagrodziło jego reportaże z Haiti, m.in. "Piekielny raj" i "Z piekła do raju" - opublikowane także w portalu INTERIA.PL.
Janinie Jankowskiej przypadł Laur SDP za całokształt twórczości. Jankowska jest dziennikarka radiową, która zasłynęła nagraniami i reportażem ze strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r., za który uhonorowana została także prestiżową nagroda Prix Italia. Laurem SDP uhonorowano ja "za mistrzostwo osiągnięć warsztatowych w dziedzinie reportażu radiowego i wychowanie pokoleń reporterów".
Sama Jankowska podkreślała, że miała w życiu wiele szczęścia, bo mogła wykonywać "cudowny zawód reportera radiowego", a nie ma jej zdaniem "wspanialszego pomysłu na życie", szczególnie, że zawód ten przyszło jej wykonywać w bardzo ciekawych czasach i ciekawym kraju.
Poprzednimi laureatami tego prestiżowego wyróżnienia byli Hanna Krall, Krzysztof Kąkolewski, Erazm Ciołek, Bohdan Tomaszewski, Ryszard Kapuściński, Stefan Bratkowski i Maciej Łukasiewicz.
SDP nie przyznało Hieny Roku 2010. Jak stwierdzono w uzasadnieniu powodem takiej decyzji jest "niepokojące obniżenie standardów dziennikarskich". "Miniony rok przyniósł zaostrzenie konfliktu politycznego w Polsce. Część odpowiedzialności za tę sytuację spada także na środowisko dziennikarskie. W polskich mediach znalazło się zbyt wiele przypadków nierzetelności, stronniczości i pogoni za sensacją, abyśmy mogli wskazać jeden przykład tak jaskrawo odbiegający od innych, by napiętnować go Hieną Roku" - oświadczył Zarząd Główny SDP.
Do konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich napłynęło prawie 400 zgłoszeń. Prezentujemy pełną listę nagrodzonych polskimi "Pulitzerami".
Anna Lisiecka - Główna Nagrodę Wolności Słowa za audycję radiową "Kainowa zbrodnia".
Honorowe wyróżnienie: Jarosław Mańka, autor audycji "Prywatne śledztwo majora Zakirowa";
- za przybliżenie postaci człowieka, którego za uchylenie części prawdy katyńskiej prześladowano w ojczyźnie, a nie doceniono w Polsce.
Marcin Kącki - Nagroda Watergate za dziennikarstwo śledcze;
- za artykuły "Uciekajcie stąd", "Centrum stomatologii pod lupą kontrolerów", "Anatomia szkodliwego milczenia" w "Gazecie Wyborczej".
Honorowe wyróżnienie: Małgorzata Kolińska-Dąbrowska,
- autorka cyklu artykułów "Łowcy nieszczęść", "Szkolenia łowców nieszczęść", "Łowcy nieszczęść - czarne owce", "Gazeta Wyborcza".
Jurek Jurecki ("Tygodnik Podhalański")- Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie;
- za artykuły "Piekielny raj", "Z piekła do raju", "Nie zapominajcie o Haiti".
Honorowe wyróżnienie: Jerzy Haszczyński - autor artykułów "Jemeńska szkoła Dżihadu" i "Ważni ludzie z Adenu", "Rzeczpospolita".
Dagmara Drzazga - Nagroda im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury;
- za audycję telewizyjną "Lech Majewski. Świat według Bruegela", TVP 2.
Wyróżnienie honorowe: Agnieszka Czyżewska-Jacquemet (Polskie Radio Lublin) i Katarzyna Kolenda-Zaleska (TVN).
Zbigniew Domaszewicz - Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne;
- za artykuł "Rekiny i leszcze polskiego netu", "Przekrój".
Honorowe wyróżnienie: Zbigniew Bartuś ("Dziennik Polski").
Magdalena Grzebałkowska - Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej;
- za artykuł "Kocham Cię. Zabijmy męża", "Gazeta Wyborcza - Duży Format".
Honorowe wyróżnienia: Jolanta Krysowata oraz Patrick Yoka (reportaż "Zmartwychwstania miało nie być" na stronie internetowej Centrum Jana Pawła II www.centrumjp2.pl) i Bianka Mikołajewska (artykuł "Złote dzieci", "Polityka").
"Tygodnik Siedlecki" - Nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego Fundacji Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono za podejmowanie ważkich tematów społeczności lokalnych.
Błażej Wandtke - Nagroda im. Jerzego Zieleńskiego za popularyzację wiedzy w różnych dziedzinach;
- za audycję telewizyjną "Tajemnice Poznania - tajemnica domu na Sołaczu", Telewizja WTK.
Honorowe wyróżnienie: Aleksandra Fudala (audycja telewizyjna "W pogardzie i chwale. Wojciech Korfanty", TVP Katowice dla TVP Historia).
Halina Londowska - Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego Klubu Publicystów Ochrony Środowiska "Ekos" za publikacje o problemach ochrony środowiska;
- za audycję radiowa "Grupa przetrwania", Polskie Radio Białystok.