Reklama

Reklama

Sara Tavares na dwóch koncertach w Warszawie

Gwiazda z Wysp Zielonego Przylądka wystąpi 6 kwietnia na dwóch koncertach w warszawskim Teatrze Studio. Jej piosenki są liryczne, zmysłowe i pełne ozdobników. Ubrane w nieodparte funkowe rytmy, rodem z Wysp i Afryki. Pełne "słonecznego ducha"... Tematy o miłości - duchowej i tej międzyludzkiej - otaczają refleksje filozoficzne, które oddawać mają, wg słów samej Tavares, "wznoszącą się duszę".

Sara urodziła się poza wyspami, w pokoleniu dzieci emigrantów, którzy wyruszyli z wysp na Atlantyku do Portugalii w poszukiwaniu pracy.  Jako nastolatka Tavares założyła pierwszy portugalski chór gospel w Lizbonie i uznała, że muzyka jest jej przeznaczeniem.

Jej ulubionymi wykonawcami w tym czasie byli Stevie Wonder, Aretha Franklin i  Donny Hathaway, a jej pasją - gra w piłkę nożną. W latach 1993-1994, wygrała krajowy konkurs telewizyjny i wzięła udział w Festiwalu Piosenki Eurowizja. Rezultatem tych wydarzeń był kontrakt z wytwórnią BMG i pierwsze wydawnictwo, zatytułowane Sara Tavares And Shout. 

Reklama

W kolejnych latach wokalistka przeszła ewolucję od gospelu do popu, a następnie zbliżyła się do będącej w rozkwicie lizbońskiej sceny muzyki afrykańskiej i Zielonego Przylądka. Jej debiutancki album Mi Ma Bô z 1999 r. wciąż był zakorzeniony w muzyce R’n’B, ale jego producent Lokua Kanza, połączył ją z rytmicznym Afro-popem.

Album zdobył w Portugalii Złotą Płytę i był nominowany do portugalskich nagród Grammy (Globos de Oero)  w kategorii Najlepszy Wykonawca/Najlepszy Debiutancki Album. Druga płyta, Balancê, stała się początkiem międzynarodowej kariery Sary Tavares.

Trasa promocyjna wiodła przez Europę, Japonię i Stany Zjednoczone. Środek ciężkości jej stylu przesunął się w kierunku muzyki Zielonego Przylądka i Afryki, a piosenki zaśpiewane były po portugalsku, w języku kreolskim z Zielonego Przylądka i w lokalnym ulicznym slangu.

Album kołyszący rytmami rodem z wysp i diaspory afrykańskiej

Filozoficzny podtekst Tavares jest zauważalny w wielu nowych utworach, ale jest także integralną częścią muzyki stworzonej do ruchu, kołysania się i tańca,  której przykładem może być rytmiczny "Keda Livre" (Freefall) z funkującą perkusją i afro-beatową mieszanką. W marcu 2011 roku Sara Tavares otrzymała tytuł najlepszego kobiecego głosu podczas wręczenia nagród muzycznych na Wyspach Zielonego Przylądka.

Sara Tavares wystąpi na dwóch koncertach, które odbędą się 6 kwietnia o godz. 18 i godz. 20.45 w Teatrze Studio w Warszawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy