Reklama

Próbowali nielegalnie wywieźć obraz Picassa

Obraz "Głowa kobiety" Pabla Picassa, który jest uważany za skarb narodowy Hiszpanii i którego nie wolno wywozić z kraju, znaleziono na łodzi zacumowanej u wybrzeży francuskiej Korsyki. Obraz miał być wywieziony do Szwajcarii.

Dzieło zostało zabezpieczone na Korsyce. Policjantów zainteresowała łódź zacumowana u wybrzeży wyspy. Okazało się, że na pokładzie przechowywano dzieło Picassa.

Kapitan łodzi przedstawił dwa dokumenty dotyczące tego dzieła sztuki - jednym z nich było majowe orzeczenie hiszpańskiego sądu zakazujące wywozu obrazu z kraju. Właścicielem dzieła, którego wartość francuska służba celna wycenia na ponad 25 milionów euro, jest hiszpański bankier Jaime Botin, były wiceprezes banku Santander. Mężczyzny nie było na pokładzie jachtu, zarejestrowanego na bank, pod brytyjską banderą.

Reklama

W 2012 roku Wielka Brytania wnioskowała o wypożyczenie obrazu do Londynu. Weto postawił jednak minister kultury Hiszpanii. W tym roku sąd podzielił to stanowisko, uznając obraz za "nieeksportowalny" ze względu na "interesy kulturalne kraju".

Władze Hiszpanii oczekują teraz na decyzję sądu, która pozwoli na powrót dzieła do kraju.

 

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy