Reklama

Reklama

Prezydent Komorowski zainaugurował Narodowe Czytanie "Pana Tadeusza"

Prezydent Bronisław Komorowski zainaugurował w Warszawie Narodowe czytanie "Pana Tadeusza". Przez cały dzień w 60 polskich miastach i miejscowościach odbywać się będzie publiczne czytanie poematu Adama Mickiewicza.

- O wiosno, kto ciebie widział wtenczas w naszym kraju/ Pamiętna wiosno wojny, wiosno urodzaju/ O wiosno, kto cię widział, jak byłaś kwitnąca/ zbożami i trawami, a ludźmi błyszcząca/ obfita we zdarzenia, nadzieją brzemienna/ ja ciebie dotąd widzę piękna maro senna./ Urodzony w niewoli, okuty w powiciu/ ja tylko jedną taką wiosnę miałem w życiu - czytał prezydent Komorowski fragment z 11 księgi "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W warszawskim Ogrodzie Saskim koło sadzawki z fontanną zebrało się wielu warszawiaków, chcących uczestniczyć w Narodowym Czytaniu "Pana Tadeusza".

"Dzisiaj możemy cieszyć się naszą wiosną wolności"

Reklama

- 200 lat od wydarzeń, które stały się źródłem inspiracji dla Adama Mickiewicza do napisania, już na emigracji, "Pana Tadeusza", chcę zachęcić do wspólnego czytania. Minęło 200 lat od wielkich i ważnych wydarzeń związanych z nadzieją na polską wolność, 200 lat, w których wiele pokoleń polskich tak jak Adam Mickiewicz marzyło o wiośnie wolności. Dzisiaj możemy cieszyć się naszą wiosną wolności, ale warto pamiętać o tym, że w tej naszej drodze ku wolności "Pan Tadeusz" i wspaniała twórczość Adama Mickiewicza nie tylko nas tworzyły, ale także zachwycały i umacniały - mówił prezydent.

- Dzisiaj zachęcam i zapraszam do narodowego, a więc wspólnego czytania "Pana Tadeusza", do wspólnego czytania od Tatr po Bałtyk, od Odry aż po Bug, a nawet i dalej, sięgając także i do terenów znad Niemna, tych gdzie nasza wyobraźnia lokuje Soplicowo - dodał Komorowski.

Po wystąpieniu prezydenta Andrzej Seweryn rozpoczął czytanie "Inwokacji" otwierającej pierwszą księgę poematu. Kolejne księgi czytać będą m in. Krystyna Janda i Jerzy Trela. Ostatnią, dwunastą księgę przeczyta Andrzej Seweryn. Czytanie ma zakończyć się o 1.30 w nocy. Tło muzyczne dla lektury tworzy muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu takich artystów jak m.in. Janusz Olejniczak czy Andrzej Jagodziński.

O zmroku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlana będzie księga poematu wraz z datą i nazwą akcji. Ponadto w niedzielę w godz. 13-17 dla wszystkich chętnych Pałac Prezydencki otworzy swoje podwoje.

Zwiedzający będą mogli także obejrzeć okolicznościową wystawę poświęconą Adamowi Mickiewiczowi, na którą składają się m.in. karta z rękopisu "Pana Tadeusza", pióro poety, list autora do Zygmunta Krasińskiego z 1844 r. oraz ilustracje do poematu autorstwa Michała Elwiro Andriollego.

Wspólne czytanie w 60 polskich miejscowościach

Równolegle z inauguracją Narodowego czytania "Pana Tadeusza" w Warszawie akcja głośnej lektury narodowego poematu rozpoczęła się w około 60 polskich miastach i miejscowościach. Każdy z ośrodków realizuje własny, oryginalny pomysł na przeprowadzenie "Narodowego czytania". W przedsięwzięciu biorą udział nie tylko profesjonalni aktorzy, ale również wolontariusze, młodzież szkolna, harcerze.

W sobotę w całym kraju ludzie spotkają się, aby wspólnie, na rynkach, skwerach, w parkach usłyszeć strofy Pana Tadeusza w wielu interpretacjach. Niektóre miasta rozszerzyły ideę akcji, dzięki czemu obejmie ona też osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w publicznych czytaniach, np. wolontariusze czytać będą poemat w domach opieki czy szpitalach.

Do udziału w projekcie zgłosiły się m.in: Biała Podlaska, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Ciechanów, Ciechocinek, Częstochowa, Elbląg, Jelenia Góra, Kalisz, Kazimierz Dolny, Kielce, Koszalin, Kraków, Łagiewniki, Łódź, Malbork, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Oświęcim, Płock, Poznań, Przemyśl, Radom, Rzeszów, Sandomierz, Słupsk, Sopot, Szczecin, Tarnów, Toruń, Wrocław, Wieluń, Zamość i Zakopane.

Dowiedz się więcej na temat: Adam Mickiewicz | czytać | Bronisław Komorowski | prezydent | czytanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje