Reklama

Prezydent Andrzej Duda podziękował Teatrowi Narodowemu

Andrzej Duda w czwartek z okazji 250-lecia Teatru Narodowego dziękował instytucji za przechowywanie polskości. Podkreślił, że na scenie Teatru Narodowego pokazywane są najważniejsze dzieła polskiej sztuki teatralnej, mocno osadzone w naszej tradycji.

Wieczorem z okazji 250. rocznicy powstania Teatru Narodowego odbyła się premiera spektaklu "Kordian" w reżyserii Jana Englerta.

"Dziękuję za te wszystkie lata teatru, za jego narodowość, to znaczy za to, że na tej scenie właśnie są pokazywane najważniejsze dzieła naszej sztuki teatralnej, polskiej, tak mocno osadzone w naszej tradycji. (...) Powiem więcej, które de facto te tradycje stanowią, które ją zbudowały" - powiedział po spektaklu prezydent.

Duda złożył podziękowania instytucji Teatru Narodowego za przechowywanie polskości. Dodał, że Teatr Narodowy był polskim teatrem od samego początku i polskość jest w nim głęboko zakorzeniona.

Reklama

Prezydent przypomniał, że 50 lat temu na 200-lecie Teatru Narodowego "Kordiana" wyreżyserował Kazimierz Dejmek. "Dziękuję za Kordiana, który został przygotowany przez pana dyrektora Jana Englerta. Sztuka była niezwykle ciekawa i myślę, ze będzie dyskutowana. Ale to właśnie stanowi chyba o jej wartości" - dodał.

Prezydentowi na widowni towarzyszyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Dyrektor Teatru Narodowego Krzysztof Torończyk powiedział, że na temat kształtu i zadań Teatru Narodowego dyskusje toczyły się i toczą nieustanie. "Moment najważniejszy w tych dyskusjach i stale obecny to poczucie odpowiedzialności samego teatru wobec wyjątkowych oczekiwań od sceny mającej status narodowej. Sceny, która powinna być punktem artystycznego odniesienia w tak fundamentalnych sprawach, jak misyjność, jak szacunek dla tradycji teatralnej, patriotyzm, a także edukacja teatralna młodego pokolenia" - powiedział Torończyk.

Podkreślił, że zbudowanie tego fundamentu wymaga jednak nieustannych starań o najwyższą jakość artystyczną. "I to jest zobowiązanie, które identyfikuje zespół tego teatru z pojęciem instytucji narodowej" - zaznaczył.

W spektaklu wystąpiło ponad 60 aktorów, w tym m.in. Jerzy Radziwiłłowicz, Danuta Stenka i Ewa Wiśniewska. Premierę przedstawienia połączono z galą jubileuszową w 250-lecie premiery komedii "Natręci" Józefa Bielawskiego. Spektakl ten jest uważany za pierwsze w dziejach przedstawienie publicznego teatru polskiego.

Do tej pory dramat Juliusza Słowackiego wystawiano na scenie narodowej pięciokrotnie, kolejno w latach 1930, 1956, 1965, 1967 i 1970. "Kordiana" w Teatrze Narodowym reżyserowali Juliusz Osterwa, Erwin Axer, Kazimierz Dejmek (dwukrotnie) oraz Adam Hanuszkiewicz. To powtórna inscenizacja dramatu przez Englerta. Reżyser wystawił "Kordiana" także w 1987 i 1994 r. (dla Teatru Polskiego i Teatru Telewizji). Sam grał m.in. postaci Mefistofelesa i Cara.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy