Reklama

Reklama

Premiera spektaklu "Kartoteka rozrzucona" w teatrze Studio

16 marca w STUDIO teatrgaleria odbędzie się premiera spektaklu „Kartoteka rozrzucona” w reż. Radosława Rychcika. Artysta wystawia jeden z najważniejszych polskich dramatów współczesnych na podstawie tekstu Tadeusza Różewicza. 17 marca premiera spektaklu w ramach Festiwalu Nowe Epifanie.

Reżyser ma na swoim koncie kilka wystawień polskiej klasyki, w tym "Dziady" z Teatru Nowego w Poznaniu, w których połączył dramat Mickiewicza z amerykańską popkulturą. Jednak teksty współczesne rzadko pojawiają się w dorobku Rychcika. Sztuka Różewicza prezentuje widzowi obraz pokoju Bohatera, przez który "przechodzi ulica“ przepełniona głosami. Są one rozszczepione i zwielokrotnione, budują doświadczenie rozbitego zwierciadła, czyli obraz świata i historii, której nie da się scalić. Na tym rozbiciu oparta jest struktura "Kartoteki", na tym polega jej otwarta forma. Twórcy spektaklu w Studio uważają, że sztuka ta nie musi być biografią tylko jednego pokolenia; jej potencjał jest uniwersalny. To forma, która zawsze zwrócona jest ku przyszłości.

Reklama

[Kartoteka] Pisana w dobie przedtelewizyjnej i przedinternetowej wydawać się może anachroniczna, gdyż poeta posługuje się w niej znaną mu formą identyfikacji osobistej opartej na rubrykach, fiszkach, katalogach i archiwach. Posługuję się urzędniczą kartoteką, którą trzeba wypełnić informacjami o sobie. (...) Żyjemy w dobie emancypacji od takiego przymusu identyfikacji. Wszczepiamy sobie pomiędzy kciuk, a palec wskazujący elektroniczne chipy, które pełnią funkcje kluczy i kart płatniczych. Jesteśmy kodem identyfikowanym przez skan gałki ocznej, czy odcisk kciuka. To w naszym DNA i w naszych genach zapisane są dane z informacjami o naszej niepowtarzalności, które w przyszłości wyświetlą się jak film i opowiedzą naszą historię. Czy w czasie, gdy czas jest względny i w przestrzeni, w której nie wiemy, czy jest realna, potrzebujemy jeszcze słów, które pragną wyrazić rozpacz nieokreślenia, braku tożsamości i odrzucenia. Radosław Rychcik         

"Kartoteka rozrzucona" na podstawie tekstu Tadeusza Różewicza

Reżyseria, opracowanie, dramaturgia: Radosław Rychcik

Scenografia i kostiumy: Anna Maria Karczmarska

Muzyka i multimedia: Michał i Piotr Lis

Występują: Dominika Biernat, Tomasz Nosinski, Dominika Ostałowska, Bartosz Porczyk, Natalia Rybicka, Mateusz Smoliński

Spektakl jest koprodukcją STUDIO teatrgalerii i Festiwalu Nowe Epifanie 2018.

Więcej informacji na stronie internetowej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje