Reklama

Reklama

Pogrzeb Adama Zagajewskiego. Jego prochy tymczasowo spoczną w bazylice św. Floriana

W Krakowie odbyło się pożegnanie jednego z liderów literackiego pokolenia '68, poety i eseisty Adama Zagajewskiego, przez wielu znanego jako "poeta 11 września". W przyszłości jego prochy spoczną w Panteonie Narodowym w Kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Msza święta za Adama Zagajewskiego odbyła się w niedzielę 11 kwietnia w Bazylice św. Floriana w Krakowie. Liczbę osób obecnych w świątyni ze względów epidemicznych ograniczono do grona najbliższych zmarłego poety. Wydarzenie transmitowano w internecie. 

Latem uroczystości państwowe

Prochy Zagajewskiego spoczną w Panteonie Narodowym. Jak przekazał pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski, decyzja ta została podjęta z inicjatywy prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego, wchodzącego w skład Kapituły Fundacji Panteon Narodowy, i za poparciem tego gremium. W jego skład wchodzą także: metropolita krakowski Marek Jędraszewski, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, prezes Polskiej Akademii Umiejętności Jan Ostrowski, prezes Polskiej Akademii Nauk Jerzy Duszyński, a także rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jacek Popiel, czyli przewodniczący Rady Fundacji Panteonu Narodowego.

Reklama

Taka decyzja - jak wskazał pełnomocnik prezydenta Krakowa - zapadła z uwagi na wybitne zasługi Zagajewskiego dla narodowej kultury, literatury i języka. Piaskowski przypomniał, że na razie urna prochami poety pozostaje złożona w krypcie krakowskiej bazyliki św. Floriana, i pozostanie tam do czasu zorganizowania państwowych uroczystości pogrzebowych.

Uroczystość przeniesienia prochów do krypty pod prezbiterium kościoła im. św. Piotra i Pawła jest zaplanowana na miesiące letnie i będzie miała charakter państwowy. O szczegółach tej uroczystości informować będzie rodzina zmarłego, wspólnie z miastem i resortem kultury.

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy