Reklama

Reklama

Narodowe Czytanie. Prezydent wybrał lekturę

- Zjednoczmy się wokół nieprzemijających wartości naszego literackiego kanonu, aby czerpać radość z bycia razem przy wspólnej lekturze - zaapelował prezydent Andrzej Duda. Zachęcił do do wspólnej lektury "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej podczas tegorocznego Narodowego Czytania.

W liście inaugurującym 10. odsłonę akcji Narodowe Czytanie prezydent poinformował, że w sobotę 4 września "spotkamy się, aby wspólnie czytać 'Moralność pani Dulskiej' Gabrieli Zapolskiej". - To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie 'dulszczyzna' weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji - zwrócił uwagę.

Reklama

Jak dodał, "wszystko to sprawia, że dramat ten od ponad stu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem". - Dowodem tego są także jego liczne inscenizacje teatralne oraz udane adaptacje telewizyjne i filmowe. Jestem przekonany, że każdy z tych walorów zapewni również pomyślność naszej akcji. O własnym sposobie i oryginalnym kształcie jej realizacji zdecydują ponownie sami uczestnicy. Ubiegłoroczna edycja dowiodła, że nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom. Mam nadzieję, że razem powtórzymy ten sukces - podkreślił Duda.

Jak dołączyć do akcji?

Prezydent zachęcił do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu. - Zjednoczmy się tego dnia wokół nieprzemijających wartości naszego literackiego kanonu, aby czerpać radość z bycia razem przy wspólnej lekturze - podsumował.

Udział w akcji należy zgłosić poprzez formularz dostępny TUTAJ.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje