Reklama

Reklama

Maria Ressa laureatką pokojowego Nobla. Kim jest filipińska dziennikarka?

Maria Ressa, dziennikarka z Filipin, została tegoroczną laureatką pokojowego Nobla. Ressa została doceniona za działania na rzecz ochrony wolności słowa. Drugim laureatem został rosyjski dziennikarz Dmitrij Muratow.

Pokojowa Nagroda Nobla powędrowała w 2021 roku do dwóch dziennikarzy. Decyzją Norweskiego Komitetu Noblowskiego otrzymali ją: Maria Ressa i Dmitrij Muratow.

Maria Ressa. Pokojowy Nobel za walkę z fake newsami

"Nagrodę otrzymają za działania na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem demokracji i trwałego pokoju" - podkreśliła przewodnicząca gremium przyznającego pokojowego Nobla, Berit Reiss-Andersen.

Maria Ressa "wykorzystuje wolność słowa, aby rzucić światło na nadużycia władzy i narastające tendencje autorytarne w jej rodzinnym kraju, Filipinach" - mówiła Reiss-Andersen.

"Ressa udowodniła, w jaki sposób media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości i manipulowania debatą publiczną" - dodała.

Reklama

Kim jest Maria Ressa?

Maria Ressa urodziła się w 1963 roku. Jest założycielką i redaktorką naczelną Rapplera, filipińskiego portalu informacyjnego. Wcześniej przez prawie dwie dekady pracowała jako dziennikarka śledcza w południowo-wschodniej Azji dla CNN.

Prowadzony przez Ressę Rappler ma krytyczny stosunek do prezydenta Filipin Rodrigo Dutertego. Dziennikarze tego medium ujawnili wiele informacji na temat korupcji i łamania praw człowieka na Filipinach.

W 2018 roku Maria Ressa była wśród laureatów tytułu Person of the Year magazynu Time jako jedna z dziennikarek, która walczy z fake newsami.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje