Reklama

Reklama

"Inny/Obcy/Bliźni". 17. Dni Tischnerowskie w Krakowie

W czwartek rozpoczną się w Krakowie 17. Dni Tischnerowskie. W tym roku hasło przewodnie wydarzenia brzmi "Inny/Obcy/Bliźni".

Mszą świętą w kolegiacie św. Anny w intencji księdza profesora Józefa Tischnera rozpoczną się tegoroczne Dni Tischnerowskie. Mszy będzie przewodniczył ks. bp Grzegorz Ryś.

Po mszy zaplanowano spektakl dyplomowy studentów Wydziału Aktorskiego PWST (scena PWST).

O godz. 14 w piątek rozpocznie się natomiast "Czytanie Tischnera". Fragmenty książki "Inny" przeczytają Dorota Segda i Dobrosława Kota. W ramach Dni Tischnerowskich będzie można również wysłuchać wykładu "Potęga sacrum" Hansa Joasa - gościa specjalnego wydarzenia. Godzinę później rozpocznie się debata "Jaskinia filozofów" na temat granic otwartości. Wezmą w niej udział Hans Joas, Anna Dymna, Piotr Sztompka i Steffen Huber. Dyskusję poprowadzi Tadeusz Gadacz.

Reklama

W sobotę o godz. 10 kolejna debata - "Co nam dał Tischner?". Tym razem do dyskusji filozoficznej zaproszono młodsze pokolenie. Natomiast o godz. 18 odbędzie się uroczysta gala Nagrody Znaku i Hestii im. Ks. J. Tischnera. Rozmowę z laureatami - Ewą Siedlecką, prof. Ireneuszem Ziemińskim i ks. Mirosławem Toszą - poprowadzą ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski.

Gość specjalny

Gościem specjalnym tegorocznych 17. Dni Tischnerowskich będzie Hans Joas, socjolog oraz teoretyk myśli społecznej. Profesor socjologii religii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie oraz Committee on Social Thought na Uniwersytecie Chicagowskim.

Jest uważany za jednego z najważniejszych myślicieli współczesnych. Rozległość jego zainteresowań i kompetencji budzi podziw i niedowierzanie. W swoich badaniach zajmował się m.in. amerykańskim pragmatyzmem, pochodzeniem wartości, wpływem wojny na kształtowanie się nowoczesnych społeczeństw, rolą religii w życiu społecznym, problematyką sakralizacji/desakralizacji oraz praw człowieka.

Prowadzone przez niego badania mają na celu przezwyciężenie uproszczeń, jakie pojawiały się i pojawiają w teoriach sekularyzacji, oraz jałowych konfliktów pomiędzy fundamentalizmem świeckim i religijnym.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje