Reklama

Reklama

Dobrołęcki: Różewicz pisał o rzeczach najważniejszych

Był skromnym człowiekiem, pisał o rzeczach najważniejszych - tak Tadeusza Różewicza wspomina Piotr Dobrołęcki z magazynu literackiego "Książki". Tadeusz Różewicz znany polski poeta i dramaturg zmarł dziś w wieku 92 lat.

Literaturoznawca podkreśla, że poeta w swojej twórczości poruszał tematy na pozór najprostsze, ale jednocześnie niezwykle doniosłe. Jak dodaje, twórczość Różewicza wydaje się łatwa do czytania, ale tak naprawdę jest bardzo głęboka.

Piotr Dobrołęcki zaznacza, że Tadeusz Różewicz w pełni zasłużył, by dołączyć do grona polskich noblistów: Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Zdaniem literaturoznawcy, Rożewicz spełniał wszystkie kryteria dla tej nagrody.

Tadeusz Różewicz to autor ponad 50 tomów wierszy, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków. Do jego najważniejszych zbiorów poetyckich należą: debiutancki "Niepokój" oraz "W łyżce wody", "List do ludożerców", "Twarz" i "Równina".

Różewicz jest również autorem "Poematu otwartego" oraz "Spadanie, Non-stop-show". Osobne miejsce w jego dorobku literackim zajmuje twórczość sceniczna. Napisał między innymi tak głośne dramaty, jak: "Kartoteka", "Stara kobieta wysiaduje" i "Na czworakach", wystawiane na scenach całego świata.

Dowiedz się więcej na temat: Tadeusz Różewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje