Reklama

Reklama

34 partytury symfoniczne zgłoszono na konkurs "Wawel: musica festiva"

34 partytury nadesłano na Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski "Wawel: musica festiva" ogłoszony przez Zamek Królewski na Wawelu dla uświetnienia obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem - podali organizatorzy w poniedziałek na konferencji prasowej.

Na ogłoszony przed rokiem konkurs można było zgłaszać utwory na orkiestrę symfoniczną o czasie trwania od 10 do 15 minut. W zamierzeniach organizatorów, kompozycje miały korespondować ze słowami wpisanymi w nazwę konkursu: "musica festiva", czyli "muzyka uroczysta".

Reklama

Do finału konkursu jury wybrało trzy utwory: "Misterium przestrzeni" skomponowane przez Zbigniewa Bargielskiego, "Przestrzenie" Tomasza Jakuba Opałki i "Szarże" Łukasza Pieprzyka.

Wszystkie trzy utwory zostaną wykonane przez orkiestrę symfoniczną 15 lipca na wawelskim Dziedzińcu Arkadowym podczas obchodów 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Wtedy właśnie jury, po wysłuchaniu kompozycji, wyłoni zwycięzcę konkursu, któremu przypadnie nagroda w wysokości 50 tys. zł. Przewidziano także nagrodę pozaregulaminową dla utworu, który po koncercie otrzyma najwięcej głosów publiczności.

"Absolutnie nie spodziewałem się, że zostaną nadesłane aż 34 partytury. Jak na konkurs krajowy, to bardzo dużo, zważywszy, że wszystkie są partyturami symfonicznymi - to jest ogromny wkład pracy" - podkreślił juror konkursu, wykładowca krakowskiej Akademii Muzycznej Zbigniew Bujarski.

Zaapelował przy tym, aby nie zapominać o pozostałych partyturach, choć nie zakwalifikowały się one do finału konkursu. Według Bujarskiego, poziom kilku kompozycji był wysoki i zasługują one na wykonanie.

"Uświadommy sobie, że polska muzyka dzięki Wawelowi wzbogaciła się o 34 nowe utwory symfoniczne. To jest dorobek - jak na jeden rok, a właściwie parę miesięcy - nieprawdopodobny" - zaznaczył juror.

W drugiej części jubileuszowego koncertu na Wawelu zostanie wykonana II Symfonia "Kopernikowska" Henryka Mikołaja Góreckiego, który przewodniczy jury konkursu "Wawel: musica festiva".

Dzień wcześniej - 14 lipca - z udziałem prezydentów Polski i Litwy zostanie otwarta na Wawelu wielka wystawa "Na znak świetnego zwycięstwa", poświęcona bitwie pod Grunwaldem.

8 maja 1410 r. król Władysław Jagiełło wyruszył z Wawelu na czele wojsk na wojnę z Krzyżakami. 15 lipca 1410 r. dowodzone przez niego polskie i litewskie wojska pokonały armię Zakonu Krzyżackiego na polach Grunwaldu. Jagiełło jest pochowany w Katedrze Wawelskiej.

Dowiedz się więcej na temat: konkursy | utwory | Wawel | Zamek Królewski na Wawelu | konkurs

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje