Reklama

Reklama

134 lata temu urodził się Pablo Picasso

W Maladze, rodzinnym mieście Pabla Picassa, rozpoczęły się obchody 134. rocznicy jego urodzin. Ich dzień przypada dziś, ale już od wczoraj w tamtejszym Muzeum Picassa można zwiedzać wystawę "Przerwana linia", która prezentuje prace Pabla, ale też jego ojca i ciotecznych wnuków.

Od tygodnia na ulicach i w parkach starówki Malagi przechodnie znajdowali papierowe gołębie z utrwalonymi na nich cytatami Pabla Picassa. W sumie rozmieszczono ich 134 - tyle ile minęło lat od jego urodzin. Dzisiaj wszystkie gołębie zawisły na fasadzie rodzinnego domu - siedzibie Muzeum Picassa.

Tam też obok jego prac powieszono obrazy, rysunki i szkice Jose Ruiza y Blasco - ojca malarza, wykładowcy w Akademii Sztuk Pięknych w Maladze, a także synów siostry malarza: José i Xaviera Vilato. W sumie 141 prac wypożyczonych od 14kolekcjonerów . Na zwiedzających, w sobotę i w niedzielę czeka niespodzianka - aktorzy przebrani za twórców, których obrazy prezentowane są na wystawie.

Reklama

Z okazji rocznicy urodzin, w Maladze oglądać można "Mańkuta" - pierwszą grafikę malarza powstałą w 1899 roku. Do dzisiaj przetrwała tylko jedna jej kopia.

Pablo Picasso (a właściwie Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso) urodził się 25 października 1881 roku w Maladze. Zmarł 8 kwietnia 1973 roku w Mougins. Ten hiszpański malarz, grafik, rzeźbiarz i ceramik okrzyknięty został jednym z najwybitniejszych artystów XX wieku. Obok Georges Braque'a uznawany jest za twórcę kubizmu.

Zobacz więcej na stronie: pablopicasso.org


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy