Reklama

Reklama

Toruńscy radni wspierają budowę mostu

Mieszkańcy Torunia nie mogą dłużej czekać na nowy most. Rada Miasta Torunia zaapelowała do Premiera Donalda Tuska o podjęcie niezbędnych działań i decyzji dotyczących budowy nowej przeprawy mostowej w naszym mieście.

Apel został uchwalony podczas sesji, która odbyła się 26 czerwca 2008 r. Wszyscy radni głosowali za przyjęciem dokumentu.

Reklama

- Chciałbym podziękować radzie za przyjęcie apelu - powiedział po głosowaniu prezydent Torunia Michał Zaleski. - Zdaję sobie sprawę z tego, że nie daje on 100% gwarancji na zrealizowanie naszych postulatów. Mimo wszystko jego wartość jest duża, ponieważ wspólne stanowisko świadczy o tym, że najważniejszy dla nas jest sam most - tak bardzo oczekiwany przez torunian, jaki i osoby przyjeżdżające do naszego miasta.

- Niezależnie od zewnętrznych decyzji, nie zaprzestaniemy dalszego prowadzenia tej inwestycji - dodał prezydent Zaleski. - Ten apel dodaje mi otuchy. Dzięki niemu nie czuję się samotny. Donos do prokuratury traktuję jako kolejną próbę zablokowania budowy drugiej przeprawy, dążenie do przesunięcia jej w czasie - do chwili, gdy ktoś inny będzie organem wykonawczym gminy. Dlatego tym bardziej cieszy mnie tak jednogłośne wparcie rady.

Poniżej publikujemy treść apelu przyjętego przez toruńskich radnych:

Apel

Rady Miasta Torunia

z dnia 26 czerwca 2008 r.

W związku ze zbliżającą się drugą rundą oceny projektów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Rada Miasta Torunia ponownie apeluje do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie niezbędnych działań i decyzji dotyczących budowy nowej przeprawy mostowej w Toruniu. Mieszkańcy Torunia, dla których sprawna komunikacja krajowa i lokalna jest sprawą priorytetową, nie mogą dłużej czekać na nowy most.

Zwracamy się z apelem o pomoc w pozyskaniu niezbędnych środków finansowych, w tym umieszczenie nowego mostu w Toruniu na podstawowej liście projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

Dotychczas z budżetu miasta na budowę drugiego mostu w Toruniu przeznaczono 6,5 mln zł. Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał decyzję środowiskową i lokalizacyjną w sprawie drugiej przeprawy wiślanej, a dokumentacja projektowa jest gotowa w 80%.

Organy Gminy Miasta Torunia od wielu lat dokładają wszelkich starań, by w Toruniu powstał drugi most drogowy przez Wisłę.

Postępowanie wyjaśniające w sprawie mostu prowadzone przez prokuraturę nie może wstrzymywać dalszego prowadzenia inwestycji, w tym starania się o możliwość uzyskania przez miasto dofinansowania na budowę przeprawy. Konsekwencje zaniechania i opóźnień realizacji zadania poniosą przede wszystkim mieszkańcy dwustutysięcznego Torunia.

Przewodniczący

Rady Miasta Torunia

Waldemar Przybyszewski

Informacja pochodzi z oficjalnej strony UM Toruń.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje