Reklama

Reklama

Przy zakładzie powstanie przedszkole. Były pracownik: Szaleństwo

W Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym powstaje przedszkole. Placówka będzie umiejscowiona blisko zakładów Polon-Alfa. Ich były pracownik alarmuje: ten zakład wykorzystuje przecież materiały promieniotwórcze.

O sprawie informuje w środę "Gazeta Pomorska". Przedszkole ma być przeznaczone dla dzieci pracowników firm z terenu Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Funkcjonować ma w nim sześć oddziałów dla 150 dzieci.

Jak podkreśla gazeta, lokalizacja przedszkola na terenie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem wzbudza wiele kontrowersji. Na tych terenach znaleziono bowiem co najmniej 20 ognisk zanieczyszczeń.

- Przez ponad 40 lat pracowałem w Polon-Alfa w Bydgoszczy. Od kolegi z pracy dowiedziałem się że Bydgoski Park chce wybudować przedszkole na sąsiedniej działce, co jest przerażające. Polon-Alfa jest zakładem specjalnym, w którym przechowuje się i korzysta przy produkcji z materiałów promieniotwórczych - podkreśla rozmówca gazety.

Reklama

Mężczyzna przyznaje, że sam zmaga się z problemami zdrowotnymi i wymaga opieki. W wyniku wieloletniej pracy w szkodliwych warunkach ucierpieli także jego koledzy z pracy. 

- Uważam, że zlokalizowanie przedszkola w bezpośrednim sąsiedztwie tego zakładu jest skrajnie szkodliwe i nieodpowiedzialne. Kto nam da gwarancje, że nie dojdzie do wypadku albo że późniejszych latach dzieci nie będą ciężko chorowały? Czy naprawdę w całej Bydgoszczy nie ma innego miejsca na tego typu obiekt? - pyta.

Bydgoszcz: Przedszkole w BPPT tuż przy zakładach Polon-Alfa

Z dokumentacji zakładu wynika, że prowadzi on działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące. Stosuje się w nim m.in. transport, przechowywanie i stosowanie w pracach terenowych zamkniętych źródeł promieniotwórczych, obrót źródłami promieniotwórczymi do kontroli urządzeń dozymetrycznych, przechowywanie, przetwarzanie odpadów promieniotwórczych i produkuje urządzenia zawierających źródła promieniotwórcze. 

Z badań wynika, że 2019 roku "na podstawie pomiarów dawek indywidualnych i środowiskowych oraz wykonywanych obliczeń, nie stwierdzono przypadków przekroczenia dawek granicznych, określonych dla pracowników, uczniów, studentów i praktykantów oraz osób z ogółu ludności, przebywających na terenie i w otoczeniu jednostki".

- Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny dba o wszystkich pracowników z terenu Parku w równym stopniu - podkreśla w rozmowie z "Pomorską" Małgorzata Jurek, Specjalista ds. Marketingu i Public Relations BPPT. - Pragnę jednocześnie zaznaczyć, że każda firma podlega przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy, które ją obowiązują - dodaje.

Czytaj też: Te grupy zapłacą mniej za prąd. Jesteś w jednej z nich?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy