Reklama

Prezydent: Jest okazja, by uhonorować wizjonerski zapał o. Rydzyka

"​Rozgłośnia, która zaczynała jako lokalne radio katolickie nadające w Toruniu i Bydgoszczy, po 30 latach, jest słuchana przez tysiące Polaków w całym kraju i na wszystkich kontynentach" - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 30-lecia Radia Maryja. Dodał, że w "niezwykłym rozwoju" tej radiostacji można dostrzec "ingerencję Bożej Opatrzności".

W mszy świętej z okazji 30. rocznicy powstania Radia Maryja uczestniczyli m.in. ministrowie: obrony Mariusz Błaszczak, edukacji i nauki Przemysław Czarnek, sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Eucharystię koncelebruje kilkunastu biskupów, a przewodniczy im metropolita lwowski abp. Mieczysław Mokrzycki. 

W hali w Toruniu obecnych jest kilka tysięcy pielgrzymów z całej Polski, a także przedstawiciele Polonii. Prezydencki minister Adam Kwiatkowski odczytał tam list Andrzeja Dudy do uczestników wydarzenia.

Andrzej Duda: Niezwykły rozwój Radia Maryja wzbudza podziw

"8 grudnia 1991 r. to ważna data w dziejach polskiej radiofonii i Kościoła katolickiego w Polsce, a także w historii odradzającego się w wolnej Rzeczypospolitej społeczeństwa obywatelskiego. Tamtego dnia popłynęły w eter pierwsze audycje Radia Maryja. Rozgłośnia, która zaczynała skromnie, jako lokalne radio katolickie nadające w Toruniu i Bydgoszczy, dzisiaj, po 30 latach, jest słuchana przez tysiące Polaków w całym kraju i na wszystkich kontynentach" - stwierdził prezydent.

Reklama

Jak dodał "niezwykły rozwój tego dzieła wzbudza podziw i każdy może zapytać: jak to możliwe? Człowiek wiary z pewnością dostrzeże tu ingerencję Bożej Opatrzności. Ten piękny jubileusz to także okazja, aby uhonorować wizjonerski zapał, kreatywność i determinację założyciela i dyrektora Radia Maryja, o. Tadeusza Rydzyka".

Radio Maryja ruszyło 8 grudnia 1991 r.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Radio Maryja | o. Tadeusz Rydzyk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy