Reklama

"Pilne wezwanie" do spowiedzi i zapłaty. Jest oświadczenie parafii

"Wzywam Pana o wyspowiadanie się z grzechów, a po spowiedzi uiszczenia opłaty na nowe organy" - brzmi treść "pilnego wezwania", jakie miało trafić w ręce jednego z parafian w Świeciu. Zdjęcie "dokumentu" pojawiło się w sieci tuż przed świętami wielkanocnymi i wywołało lawinę komentarzy oburzonych internautów. Jak się okazuje, pismo nie jest prawdziwe, a rzekomo rozsyłająca je do wiernych parafia zdementowała te doniesienia i ostrzegła przed tego typu próbami oszustwa.

Wyglądające z pozoru na autentyczne pismo, którego zdjęcie jak burza rozeszło się w mediach społecznościowych, okazało się fałszywką. Część internautów dała się jednak nabrać żartownisiowi, który umieścił na dokumencie dane Parafii Rzymskokatolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Świeciu (woj. kujawsko-pomorskie) wraz z kontem bankowym do "uiszczenia opłaty" na kościelne organy. W dolnej części pisma, do złudzenia przypominające oficjalną pieczątkę, znajdowały się adresy mailowe parafii i proboszcza.

"Wezwanie pilne P(ana) A. (reszta imienia i nazwiska zamazana - red.) do Świętej Spowiedzi..." - czytamy w liście. "Od dekady a może i więcej nie był Pan u spowiedzi / Wzywam Pana o wyspowiadanie się z Grzechów / A po Spowiedzi uiszczenie opłaty na nowe Organy" - brzmi dalszy fragment tekstu (pisownia oryginalna - red.).

Reklama

Co ciekawe, na "wezwaniu" widnieje nie jedno, a dwa numery kont bankowych. Pierwsze jest niepodpisane, ale rachunek ma za mało cyfr, by można było przelać na nie jakiekolwiek pieniądze (20 zamiast 26). Drugie konto ma należeć do parafii. I rzeczywiście, jest autentyczne. 

Pilne wezwanie do spowiedzi. Parafia dementuje

Do budzącego kontrowersje dokumentu odniosła się parafia w Świeciu. Księża na stronie internetowej wydali "komunikat dotyczący listów z fałszywymi informacjami".

Czytamy w nim, że "parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świeciu (ani żaden jej przedstawiciel) nie jest autorem listów, w których zawarto wezwanie do spowiedzi i uiszczenia opłaty. Parafia nie wysyłała żadnych listownych powiadomień, więc wszelkie otrzymane listy należy uznać za próbę oszustwa" - dementują i ostrzegają duchowni.

W oświadczeniu dodano, że "zgodnie z prawem kanonicznym (kan. 848) żaden kapłan nie może domagać się niczego za udzielenie sakramentu pokuty i pojednania"

O fałszywym wezwaniu do zapłaty napisała też Fundacja "Przeciwdziałamy Dezinformacji" na swoim twitterowym profilu. "Nie dajcie się nabrać! Parafia Kościoła Rzymskokatolickiego Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świeciu zaprzeczyła jakoby to ona rozsyłała takie listy!" - informuje.

Skontaktowaliśmy się z Komendą Powiatową Policji w Świeciu, aby zapytać, czy do funkcjonariuszy ktoś zgłosił próbę wyłudzenia pieniędzy lub oszustwa na podstawie podrobionego wezwania do zapłaty z nazwą lokalnej parafii.

Jak przekazał nam mł. asp. Damian Jankowski, żadne zgłoszenie dotyczące wyżej wymienionego dokumentu nakazującego natychmiastową spowiedź oraz wpłatę na rachunek bankowy nie wpłynęło do mundurowych.

Wszystko wskazuje więc na to, że - na szczęście - ktoś zrobił tylko jedną kopię listu udającego pismo z parafii, a następnie umieścił zdjęcie w internecie.

Czytaj też: Jak to naprawdę jest z tymi kontrolami abonamentu? Poczta Polska wyjaśnia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spowiedź | Kościół | religia | katolicy | święta | Wielkanoc | parafia

Reklama

Reklama

Reklama