Reklama

Obchody 30-lecia Radia Maryja. W mszy wezmą udział przedstawiciele władz

Tysiące wiernych z całej polski bierze udział w obchodach 30-lecia Radia Maryja w Toruniu. Punktem kulminacyjnym będzie msza święta, w której wezmą udział przedstawiciele władz państwowych.

Obchody 30. rocznicy powstania Radia Maryja rozpoczęły się w sobotę przed południem w hali przy ul. Bema w Toruniu od koncertu ojców bernardynów z Lublina. Później zaplanowano różaniec ze słuchaczami, a następnie koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Uroczystości zwieńczy msza święta, która rozpocznie się o godzinie 15.30. Spodziewani są na niej wysocy przedstawiciele władz państwowych. Mszy przewodniczył będzie metropolita lwowski abp. Mieczysław Mokrzycki.

"Radio Maryja jest dla mnie wszystkim"

Do Torunia przybyło kilka tysięcy wiernych z całej Polski, a także przedstawicieli Polonii.

Reklama

Pielgrzymka z parafii Archidiecezji Śląskiej przyjechała do Torunia już w piątek i pierwsze kroki skierowała do Sanktuarium Maryi Panny Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. W sobotę przed południem odwiedziła siedzibę Radia Maryja.

- Dziś pierwsza sobota miesiąca, wielki jubileusz w Toruniu, ale także wielkie święto na Śląsku - wspomnienie św. Barbary, patronki górniczego trudu. Modlitwą u stóp Matki wspieramy naszych górników - powiedział ks. proboszcz z parafii Niepokalanego Serca Maryi w Radlinie-Głożynach przewodzący pielgrzymce.

Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Radlinie pani Krystyna powiedziała, że grupa ma ze sobą stroje śląskie i już na uroczystości "pokaże, jak wyglądają Ślązaczki". 

Senior pielgrzymki pan Ignacy Krupa pochwalił się, że jest synem chrzestnym prezydenta Ignacego Mościckiego. - Radio Maryja jest dla mnie wszystkim. W tym moim wieku to jest super, siedzę w domu w ciepełku i się modli człowiek - mówił.

Uczestniczka: Każdy z nas przyjeżdża z jakimiś intencjami

Pielgrzymki z Tychów i Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej po Sanktuarium Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pała II oprowadzał jego kustosz o. Andrzej Laskosz.

Pielgrzymka z Tychów wyruszyła już w piątek i na noc zatrzymała się w Licheniu. - Jeździmy co roku, od 1996 r., oprócz zeszłego roku, wiadomo z jakiej przyczyny - powiedział uczestnik.

- Każdy z nas przyjeżdża z jakimiś intencjami, prośbami. Przez tyle lat to żeśmy u Matki Bożej i św. Jana Pawła uprosili tyle łask i przyjeżdżamy też podziękować za te wszystkie otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę, o pokój na świecie, bo teraz tak różnie się dzieje. To wszystko zawierzamy i dlatego tutaj przyjeżdżamy - mówiła uczestniczka.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Radio Maryja | Toruń

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy