Reklama

Reklama

Bydgoszcz: Spacerowicz natknął się na rzadki gatunek węża. Gadem zajmą się naukowcy

Mieszkaniec Bydgoszczy natknął się na bardzo rzadko widywanego w polskich lasach węża - gniewosza plamistego. Informacja o gadzie i jego zdjęcia trafiły do naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Żmija zygzakowata i zaskroniec to najczęściej spotykane węże w polskich lasach. Łatwo natknąć się też na padalca, który - choć wygląda jak wąż - jest beznogą jaszczurką. Niezwykle rzadko można natomiast napotkać gniewosza plamistego. To szczęście miał pan Marek, mieszkaniec Bydgoszczy, któremu udało się uwiecznić gada na zdjęciach i przesłać je Nadleśnictwu Bydgoszcz. 

Poinformowano naukowców

Leśnicy z kolei przekazali informację naukowcom z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, którzy zajmują się m.in. gniewoszami. 

"Chodząc po lesie i jego okolicach, warto patrzeć pod nogi nie tylko w sezonie grzybowym" - napisali w mediach społecznościowych leśnicy, zaznaczając, że w bydgoskich lasach występują trzy z czterech "polskich" węży. 

Reklama

Gniewosz plamisty to gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych. Jest powszechnie spotykany w wielu miejscach Europy i zachodniej Azji. Jest mylony ze żmiją zygzakowatą. W Polsce znajduje się pod ochroną.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy