Reklama

Atak na siedlisko kormoranów na Jeziorze Tonowskim. Zawiadomiono prokuraturę

Aż 110 strąconych gniazd kormoranów, ok. 300 zabitych piskląt i kilkadziesiąt rozbitych jaj znaleźli na wyspie na Jeziorze Tonowskim (woj. kujawsko-pomorskie) przyrodnicy współpracujący z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody "Salamandra". Złożono zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Jak poinformował dr Andrzej Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra", 24 kwietnia organizacja złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstw z ustawy o ochronie zwierząt (zabijanie, znęcanie się) i z Kodeksu karnego (zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach), a także wykroczeń z ustawy o ochronie przyrody (m.in. chwytanie lub zabijanie dziko występujących zwierząt).

Reklama

Powiadomiono też Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Kujawsko-pomorskie. "Bestialski" atak na siedlisko kormoranów

- Było to niezwłocznie po tym, jak zostaliśmy powiadomieni o odkryciu bestialskiego zniszczenia większości kolonii kormoranów na Jeziorze Tonowskim. Na podstawie stanu martwych piskląt szacujemy, że gniazda zostały zniszczone między 10 a 16 kwietnia - powiedział Kepel.

Specjaliści oceniają, że można w tym wypadku wykluczyć działanie czynnika naturalnego, ponieważ na przykład pod wpływem nawałnicy zostałoby zrzuconych znacznie mniej gniazd z wysokich konarów, a te przy ziemi miałyby większą szansę przetrwać. Tymczasem pozrzucane zostały jedynie gniazda znajdujące się na niższych wysokościach, a te wybudowane wyżej pozostały. Kormoran jest gatunkiem objętym ochroną gatunkową częściową.

Atak na kormorany. Wcześniej "zmiażdżono nietoperze"

Przyrodnicy zwracają się z apelem do wszystkich, którzy wiedzą cokolwiek o tej sprawie, aby przekazali te informacje PTOP "Salamandra" (numer telefonu: 604 836 583) albo bezpośrednio prokuraturze lub policji. Można to zrobić także anonimowo. - Mamy nadzieję, że prokuratura podjęła już jakieś działania - podkreślił Kepel. Dodał, że niszczenie przyrody nie powinno pozostawać bezkarne.

Według przyrodnika PTOP "Salamandra" regularnie odnotowuje przypadki niszczenia przyrody. - Znajdowaliśmy na przykład dużą liczbę zmiażdżonych nietoperzy w jakimś zimowisku - powiedział Kepel. 

Przytoczył również przykład całkowitego zniszczenia populacji chomika europejskiego (Criteus criteus) w zachodniej Polsce - gatunku krytycznie zagrożonego w skali globalnej. Na jego ostatnim znaczącym stanowisku w regionie wybudowano osiedle. - Jednak w tym roku nie natknęliśmy się jeszcze na zdarzenie o takiej skali - zaznaczył. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kujawsko-pomorskie | ochrona zwierząt | kormoran

Reklama

Reklama

Reklama