Reklama

Zwrot podatku: Jak sprawdzić, kiedy przyjdzie? To dziecinnie proste

Jedni już się rozliczyli z fiskusem, inni zostawiają sobie tę przyjemność na później. Choć może samo płacenie podatków nie bywa raczej źródłem radość, to już zwrot podatku – z pewnością tak. Wyczekujemy go z niecierpliwością jak pierwszych oznak wiosny. Jak sprawdzić, kiedy będzie zwrot podatku?

W 2023 roku z rozliczeniem podatku, czyli z popularnym złożeniem PIT, musimy zdążyć do 2 maja. To dlatego, że 30 kwietnia wypada w niedzielę, a kiedy tak się dzieje, ostateczny termin rozliczania się z fiskusem mija w pierwszym dniu roboczym po niedzieli. Ponieważ 1 maja jest świętem, PITy składamy do wtorku 2 maja. Choć pewnie ci, którzy liczą na zwrot podatku, już dawno to zrobili... Jak sprawdzić, kiedy pieniądze dotrą na nasze konto?

Reklama

Zwrot podatku: Ile trzeba czekać?

Termin zwrotu podatku zależy od dwóch kwestii. Najszybciej, bo po 30 dniach otrzymają swoje pieniądze posiadacze Karty Dużej Rodziny. Nieco dłużej, bo aż 45 dni poczekać muszą ci, którzy składali PIT przez internet, a najdłużej — korzystający z tradycyjnej metody papierowej.  

Warto jednak dodać, że są to tylko maksymalne limity. W rzeczywistości pieniędzy na swoim koncie możesz spodziewać się wcześniej. Dużo zależy tu od urzędu skarbowego i liczby mieszkańców, którą ten obsługuje.  

Rekordowa podwyżka podatku. Do kiedy musisz zapłacić?

Jak sprawdzić, kiedy będzie zwrot podatku?

Ci, którzy złożyli PIT przez internet, nie tylko mogą liczyć na to, że pieniądze dostaną szybciej, ale również mają możliwość sprawdzenia, kiedy to nastąpi.  

Wystarczy zalogować się na swój profil na platformie Twój e-PIT (podatki.gov.pl) 

Po zalogowaniu od razu na startowej stronie znajduje się kafelek ZWROTY PODATKÓW. Jest tam zestawienie wszystkich twoich zwrotów podatkowych. Wybierz tegoroczny i kliknij "WIĘCEJ". To właśnie tam znajdziesz wszystkie szczegóły, również te dotyczące daty zwrotu. 

Co jeśli nie dostaniesz zwrotu podatku? 

Pomyłki zdarzają się każdemu, nawet pracownikom Urzędu Skarbowego. Jeśli - mimo upływu 90 dni - na twoje konto nie wpłynął zwrot podatku, skontaktuj się jak najszybciej ze swoim Urzędem Skarbowym. Możesz to zrobić osobiście lub poprzez infolinię. 

ZOBACZ TEŻ:

Teraz na emeryturze dorobisz więcej

Kasjer pyta o kod pocztowy? Nie musisz odpowiadać

PPK: wypisać się czy zostać? Ekspertka radzi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwrot podatku | PIT | e-PIT | PIT 2023

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy