Reklama

Reklama

ZUS u Palikota. Powód? Niepłacone składki

Egzekucja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w klubie parlamentarnym Twojego Ruchu. Jak ustalili dziennikarze RMF FM, klub od wielu lat nieprawidłowo rozliczał swoich pracowników. Chodzi o sumę prawie 200 tysięcy złotych.

Do nieprawidłowości w rozliczaniu dochodziło od początku kadencji. W niektórych przypadkach chodzi o zaniżanie składek płaconych do ZUS za pracowników klubu. Były i jednak przykłady całkowitego nierozliczania zatrudnionych. ZUS wszczął egzekucję w tym tygodniu. Poskarżył mu się jeden z pracowników klubu partii Janusza Palikota. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wszczął więc kontrolę.

Z ustaleń reporterów radia RMF FM wynika, że przez kilka miesięcy prowadzona była korespondencja z klubem, który - mimo wezwań do uregulowania zaległości - tego nie zrobił. W końcu klub miał otrzymać ultimatum, dlatego rozpoczęto egzekucję.

Reklama

ZUS odmawia komentarza w tej sprawie. 

Teraz kubowi parlamentarnemu Twój Ruch grozi utrata finansowania z Kancelarii Sejmu. Jednak, jak twiedzą urzędnicy z kancelarii, takie rozwiązanie to ostateczność możliwa wtedy, kiedy nieprawidłowości pojawią się ponownie.

Jest też inna wątpliwość w tej sprawie. Po wszczęciu egzekucji ZUS wszedł na konta klubu parlamentarnego. Jeśli tam nie będzie pieniędzy zaległości może uregulować kancelaria. Wtedy decyzja o wstrzmaniu finansowania, zależeć będzie od rozliczenia z Sejmem.

Na razie Kancelaria Sejmu wzięła pod lupę Twój Ruch. W zeszłym tygodniu skończyła się tam kontrola dokumentacji finansowej. Szef klubu po kontroli zapewnił, że ureguluje zaległości. Jak widać - nie zrobił tego dobrowolnie, bo ZUS w środę wszczął egzekucję.


Marek Balawajder

Krzysztof Zasada
Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy