ZUS przypomina o nowym obowiązku. Masz czas tylko do końca grudnia
Stworzona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Platforma Usług Elektronicznych nie tylko pozwala na przekazywanie dokumentów czy szybszą wymianę korespondencji z urzędem, ale korzystanie z niej jest narzucone w niektórych przypadkach przez prawo. Sprawdź, kto i od kiedy ma obowiązek posiadać konto na PUE ZUS i co w przypadku, gdy przedsiębiorca nie wywiąże się z narzuconych przez ustawę przepisów.
Platforma Usług Elektronicznych (PUE) to narzędzie stworzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mające ułatwić dostęp do usług świadczonych przez ZUS. Korzystając z tej usługi, można większość spraw w ZUS załatwić przez internet. Żeby założyć konto na tej platformie, wystarczy mieć ukończone 13 lat, założyć profil i potwierdzić tożsamość.
Osoby ubezpieczone, w tym pracownicy, zakładając konto na PUE ZUS mają dostęp do swoich zwolnień lekarskich, kalkulatora emerytalnego czy informacji o stanie konta ubezpieczonego. Ponadto możliwe jest umówienie wizyty w placówce za pośrednictwem platformy.
Przedsiębiorcy korzystający z Platformy Usług Elektronicznych mają dostęp do rozliczania się z ZUS, załatwiania spraw pracowniczych czy też wystawiania niezbędnych świadczeń. Dodatkowo w łatwy sposób można za pośrednictwem PUE sprawdzić liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia, informacje o należnych do opłacenia składkach czy też listę pracowników, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim.
Korzystanie z PUE ZUS dla pracowników nie jest obligatoryjne. Z pewnością w wielu kwestiach założenie konta na platformie może znacznie ułatwić załatwianie niektórych spraw, a także o wiele szybszy dostęp do swoich danych i informacji, które bez korzystania z Platformy Usług Elektronicznych należałoby uzyskać, kierując się do najbliższej placówki.
Nadal w niektórych sprawach konieczne jest osobiste stawienie się w oddziale lub jednostce terenowej ZUS. W takim przypadku osoby posiadające konto na PUE mogą bezproblemowo umówić wizytę na konkretną godzinę i nie czekać w kolejce na miejscu.
W przypadku przedsiębiorców kwestia posiadania konta na PUE ZUS wygląda nieco inaczej, gdyż w niektórych sytuacjach jest narzucona przez ustawę.
Zobacz również: Posłowie wylatali 11,2 mln zł. "Czepiacie się. Trochę szacunku do naszej pracy"
We wrześniu 2021 roku została uchwalona nowelizacja ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z jej zapisami od 1 stycznia 2023 roku wszedł w życie ustawowy obowiązek posiadania przez każdego płatnika składek konta na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych — PUE ZUS.
Do 30 grudnia 2022 roku taki obowiązek spoczywa na przedsiębiorcach, którzy zatrudniali powyżej 5 pracowników. Zmiana od nowego roku będzie obowiązywała nie tylko płatników zatrudniających do 5 pracowników, ale także osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.