Zostawił w MON "zgliszcza". Nowoczesna ponawia apel do Dudy
Nowoczesna ponawia apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i dokonanie audytu w polskiej armii po rządach Antoniego Macierewicza - powiedział w poniedziałek poseł Nowoczesnej Adam Szłapka. Jego zdaniem, Macierewicz zostawił w MON "zgliszcza".
Z pierwszym apelem Nowoczesna zwróciła się do prezydenta w połowie stycznia, tuż po zmianie na stanowisku szefa MON. Antoniego Macierewicza zastąpił wtedy Mariusz Błaszczak, który dotychczas pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji.
"Ponawiamy dziś, w rocznicę wejścia Polski do NATO, apel do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego i dokonał rzetelnego audytu stanu polskiej armii po Antonim Macierewiczu, który zostawił w polskiej armii zgliszcza" - powiedział Szłapka w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie.
Według niego, wszystkie rządy od 1989 roku, z wyjątkiem rządów PiS, "realizowały politykę zmierzającą do wzmocnienia naszego bezpieczeństwa". W ocenie Szłapki, MON pod kierownictwem Antoniego Macierewicza popełnił szereg błędów, które poseł Nowoczesnej nazwał "grzechami".
Wśród nich wymienił m.in.: "kłamstwo" polegające na niewywiązaniu się z obietnicy zakupu śmigłowców dla wojska; zaniechania, które doprowadziło do "zapaści" w Marynarce Wojennej"; "szaleństwo", przejawiające się w budowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej; rozrzutność w wydawaniu publicznych pieniędzy za pomocą kart kredytowych; działania Macierewicza na szkodę Polski oraz pychę. Przykładem tej ostatniej - zdaniem Szłapki- jest m.in. przyjęcie ustawy o IPN, "która pokazuje, że Polska nie liczy się z nikim innym".
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, pytany w styczniu o możliwość zwołania RBN po apelu Nowoczesnej, powiedział, że prezydent "raczej" nie zwoła Rady. "Myślę, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie jest tutaj adekwatnym środkiem działania" - powiedział prezydencki minister. "Oceny dokonuje zawsze pan prezydent, natomiast śmiem przypuszczać, że Rada Bezpieczeństwa Narodowego pewnie przez pana prezydenta nie będzie zwołana" - ocenił.
Do apelu Nowoczesnej odnosił się wówczas również szef BBN Paweł Soloch. "Pan prezydent nie planuje zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w tej sprawie" - mówił. "Jeżeli prezydent uzna, że istnieje potrzeba zwołania RBN, to takie posiedzenie się odbędzie. Na razie nie jest planowane" - wskazał.
19 lat temu, 12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri w USA, odbyła się uroczystość oficjalnego przyjęcia Polski, Czech i Węgier do NATO.