Reklama

Reklama

Żołnierze WOT rozpoczynają szkolenia indywidualne

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczynają szkolenia indywidualne. Przez weekend osoby, które w maju złożyły wojskowa przysięgę, będą się uczyć dwóch elementów: SERE, czyli technik pozwalających żołnierzowi przetrwać w każdych warunkach oraz ratownictwa pola walki.

Pułkownik Marek Pietrzak z dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej wyjaśnia, że szkolenie z technik przetrwania zajmie 12 godzin i obejmie około 800 ochotników. SERE to zajęcia, które odbywają się w każdej zawodowej jednostce polskiej armii i są podzielone na trzy części: A czyli kurs podstawowy, B bardziej zaawansowany oraz C skierowany do snajperów i strzelców wyborowych. 

Podobne szkolenia przejdą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, przy czym tylko techniki podstawowe obejma wszystkich ochotników. Poziom B i C będzie skierowany do żołnierzy z sekcji lekkiej piechoty oraz do snajperów. Dowództwo WOT dużą wagę przykłada również do szkolenia medycznego. 

Reklama

Pułkownik Pietrzak podkreśla, że wynika to bezpośrednio ze struktury oddziałów obrony terytorialnej. W każdej sekcji lekkiej piechoty, czyli tak zwanej złotej dwunastce, będzie aż dwóch medyków. Pułkownik Marek Pietrzak wyjaśnił, że jeden z nich będzie bardziej doświadczony, a szkolenie obu zajmie kilka lat. 

Weekendowe szkolenia odbędą się w Białymstoku, Siedlcach, Zamościu i Lublinie oraz w Rzeszowie. Ćwiczenia, które dzisiaj ruszają, rozpoczynają roczny cykl tak zwanych szkoleń indywidualnych. Każdy z żołnierzy zostanie na nie wezwany raz w miesiącu. 

Terytorialsi w sumie poświęcą na różnego rodzaju szkolenia trzy lata. Po tym terminie nastąpi sprawdzenie ich umiejętności i wtedy staną się pełnoprawnymi żołnierzami obrony terytorialnej.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy