Reklama

Zofia i Jan to najczęściej nadawane dzieciom imiona w Warszawie

W pierwszej połowie 2020 r. 379 dziewczynek urodzonych w Warszawie otrzymało imię Zofia, a 434 chłopców - Jan. Imiona te były najczęstszym wyborem rodziców w stolicy, podobnie jak w roku 2019. W bieżącym roku jeszcze żadne z nadanych dzieciom imion nie zostało odrzucone przez urząd.

Niesłabnącą popularność Zofii i Jana wśród nadawanych dzieciom imion w stolicy potwierdza kolejne zestawienie opisane w środowym komunikacie wydziału prasowego warszawskiego ratusza.

Ratusz zauważa, że warszawiacy nadal wybierają dla dzieci tradycyjne imiona. Oprócz 434 Janów w Warszawie w pierwszej połowie 2020 r. urodziło się 405 Franciszków i 359 Antonich. Najmłodsi warszawiacy to także wielu chłopców o imionach Aleksander, Stanisław, Jakub, Adam, Leon, Mikołaj czy Szymon.

Wśród imion dla dziewczynek, zaraz po wybranej 379 razy Zofii, dużą popularnością cieszy się Hanna. Imię to nadano już 316 warszawiankom i - w porównaniu do zeszłego roku - przeskoczyło ono w rankingu Julię, wybraną jak dotąd 308 razy, a także Zuzannę. W pierwszej dziesiątce żeńskich imion w minionym półroczu znalazły się ponadto: Alicja, Maja, Helena, Maria, Oliwia i Pola.

Reklama

Jak podał wydział prasowy ratusza, w całej Polsce imię Jan otrzymało 8032 chłopców, a imię Zofia - 7737 dziewczynek. Oba zajmują trzecie miejsce w rankingach krajowych.

Rzadko spotykane imiona

Rzadko spotykane imiona wśród najmłodszych warszawiaków to z kolei: Gniewosz, Sylwester, Aldona, Miłka, Daniela, Hildegarda, Metody, Kasjusz, Bogumiła, Oktawia, Makary, Orlando, Florentyna, Hieronim, Dobrawa, Lubomir, Fryderyka, Amadeusz, Emiliana, Jarogniew, Anatolia, Cieszymir, Radzimir, Dobromiła, Cyryl, Witosław, Felicjan czy Teodora, ale także Edyta, Mariusz, Jolanta, Renata, Marzena czy Emilia.

W tym roku, jak dotąd, żaden z wyborów rodziców na imię dla swego dziecka nie spotkał się z odrzuceniem przez urząd. 

"Warto pamiętać, że rodzice wybierają imię dla dziecka w formie oświadczenia, ale w określonych sytuacjach kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia" - wskazano w komunikacie prasowym magistratu.

Taka sytuacja występuje, gdy rodzic chce nadać dziecku więcej niż dwa imiona, lub gdy imię nie pozwala odróżnić płci dziecka. Imię nie może być również ośmieszające, nieprzyzwoite ani w formie zdrobniałej.

Ustawa nie definiuje jednak, jakie imię jest ośmieszające lub nieprzyzwoite, więc każdorazowo decyduje o tym kierownik urzędu stanu cywilnego, uzasadniając odmowę.

"W przypadku odmowy przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka w związku z wystąpieniem przesłanek ustawowych, kierownik USC wybiera dziecku imię z urzędu. Rodzice mogą złożyć oświadczenie o zmianie imienia/imion dziecka, w ciągu 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia" - wyjaśniono w komunikacie. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy