Reklama

Reklama

Znalezisko wielkiej wagi. Archeolodzy odkryli na Podkarpaciu grecką amforę

Archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego odkryli grecką amforę liczącą 2,5 tys. lat. Przedmiot znaleziono w czasie badań w Chotyńcu (woj. podkarpackie). To pierwsze takie znalezisko w Polsce, które naukowcy oceniają jako zabytek wielkiej wagi.

Osada Scytów - ludu wojowników

Wykopaliska w Chotyńcu prowadzono od czerwca, gdy natrafiono tam na pozostałości grodziska sprzed ok. 2,5 tys. lat. Aglomeracja kilkunastu osad, skupiona wokół grodziska, należała do Scytów - koczowniczego ludu wojowników, którzy od VIII do IV wieku przed naszą erą stworzyli imperium od Azji aż po Europę. To najdalej na północny zachód Europy wysunięte pozostałości tego typu.

Archeolodzy znaleźli naczynie na wino

Archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego natrafili m.in. na fragmenty naczynia na wino w tzw. zolniku, czyli kultowo-obrzędowym miejscu, typowym dla grodzisk scytyjskich. Naczynie udało się skleić z odkrytych kawałków i zrekonstruować. 

Reklama

Unikatowe znalezisko

Członek grupy badawczej dr Katarzyna Trybała-Zawiślak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego powiedziała, że amfora jest niemal kompletna, co jest rzadkością na grodziskach scytyjskich.  

"Części, fragmenty naczyń znajdowane są dość często, ale niemal kompletne naczynie jest rzeczywiście unikatem" - wyjaśniła. 

Prof. dr hab. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, podkreślił w rozmowie z portalem Nowiny24, że to jedyne takie znalezisko na ziemiach polskich. "Nasza archeologia dawno nie miała takiego odkrycia" - powiedział. 

Pozostałości po uczcie

Tuż obok amfory znalezione zostały kości zwierzęce. Należały prawdopodobnie do dzika lub świni. Zdaniem dr Trybały-Zawiślak, są to pozostałości po uczcie scytyjskiej arystokracji.

Wyjaśniła, że prawdopodobnie po zakończeniu uczty biesiadnicy stłukli amforę, która była dla nich jedynie naczyniem na wino, opakowaniem i nie przedstawiała większej wartości.

Inne cenne odkrycia

Naczynie zostało odkopane w ostatnich dniach prowadzonych w tym roku prac archeologicznych w grodzisku w Chotyńcu. Będę one wznowione w przyszłym roku i potrwają jeszcze kilka lat.

Oprócz amfory naukowcy odkryli tam także inne fragmenty ceramiki, sporo brązowych grocików do strzał, elementy ozdób, brązowych szpil, przęśliki czy gliniane szpulki.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy