Reklama

Znaczny spadek przypadków ospy wietrznej w Polsce

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2021 roku zarejestrowano w Polsce 8285 przypadków ospy wietrznej. To gwałtowny spadek w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Pełne dane publikuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Ospa jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym i drogą kropelkowa.

W styczniu i lutym 2021 roku zgłoszono 8285 przypadków ospy wietrznej. W tym samym czasie ubiegłego roku było ich znacznie więcej - 38 216.

Eksperci podnoszą, że spadek liczby jej przypadków ma związek m.in. z obostrzeniami, jakie wprowadzono w związku z pandemią COVID-19, a które skutkują m.in. ograniczeniem kontaktów międzyludzkich.

Ospa - główne objawy

Do głównych objawów ospy należą: swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa na tułowiu, twarzy, owłosionej skórze głowy, kończynach, błonach śluzowych, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, a także powiększenie węzłów chłonnych.

Reklama

Ospa - możliwe groźne powikłania

U kilku procent chorych mogą wystąpić groźne powikłania. Do najczęstszych należą: zakażenia bakteryjne skóry, które mogą powodować powstanie szpecących blizn, objawy neurologiczne (zapalenie móżdżku, mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych) oraz ostra małopłytkowość.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy