Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Bodnar o "kompleksowej reformie"
- Czas najwyższy, by doprowadzić do pilnych zmian w Trybunale Konstytucyjnym - przekazał minister sprawiedliwości na konferencji prasowej. Mowa o czterech aktach prawnych. Według Adama Bodnara te rozwiązania "mają szansę doprowadzić do uzdrowienia sytuacji w TK". Pierwsza debata w tej sprawie odbędzie się w Sejmie w środę.

- Przedstawiamy założenia czterech aktów prawnych dotyczących kompleksowej reformy Trybunału Konstytucyjnego - przekazał minister sprawiedliwości Adam Bodnar. W ich skład wchodzą:
- uchwała Sejmu w sprawie usunięcia aktów kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście działania TK,
- ustawa o zmianie Konstytucji,
- ustawa o Trybunale Konstytucyjnym,
- ustawa wprowadzająca ustawę o TK.
Zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Zapowiedź ministerstwa
Według szefa ministerstwa sprawiedliwości, te rozwiązania, jeśli zostaną przyjęte przez Sejm, "mają szansę doprowadzić do uzdrowienia sytuacji w TK". Bodnar zaznaczył, że pierwsza debata odbędzie się w Sejmie w środę "w kontekście uchwały dotyczącej TK". - Zdajemy sobie sprawę, że nasze reformy mają różny charakter normatywny. Obecność parlamentarzystów nie jest tutaj przypadkowa - najpierw zostaną podjęte w komisji ustawodawczej Senatu, a jeśli te prace doprowadzą do głębszego namysłu, staną się tematem prac sejmowych - powiedział Adam Bodnar.
Następnie głos zabrał Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów - Maciej Berek. - Działalność Trybunału Konstytucyjna była obarczona wadami - mówił. Chodzi m.in. "wadliwy skład". - W obecnym składzie nie jesteśmy w stanie funkcjonować zgodnie z przepisami, potrzebny jest nowy Trybunał - podkreślił Berek, dodając, że jeśli nie dojdzie do zmian, "TK nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować".
Zmiany w konstytucji mają "uzdrowić" Trybunał Konstytucyjny
Na konferencji byli przedstawiciele wszystkich klubów, które pracowały nad projektem. To Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), Anna Maria Żukowska (Lewica), Jacek Trela (Polska 2050), Krzysztof Paszyk (PSL) i Krzysztof Kwiatkowski (KO). - To ważny dzień dla polskiej praworządności - powiedziała posłanka Gasiuk-Pihowicz.
Następnie przeszła do konkretów. Zapowiedziała, że na sędziów będą mogły kandydować osoby, które przez cztery ostatnie lata nie były członkami partii, posłami, senatorami. - Ta większość nie może stale kształtować składu personalnego, stąd propozycja większości kwalifikowanej do wyboru sędziego - 3/5. Stąd też wybór schodkowy - pięciu sędziów będzie wybranych na trzy lata, pięciu na sześć lat, a pięciu na pełną dziewięcioletnią kadencję - mówiła.
Posłanka Żukowska stwierdziła, że TK "przyczynił się do śmierci przynajmniej kilku kobiet". - W tej chwili tzw. wyroki pani (prezes TK - Julii) Przyłębskiej są obarczone wadą prawną. Te, w których brali udział sędziowie dublerzy. Ta uchwała, którą - mam nadzieję - przyjmie Sejm, przegłosujemy ją. Ten wyrok dotyczący aborcji będzie uznany za niewiążący - przekazała.
- Nie da się uzdrowić TK, nie zmieniając konstytucji. Dlatego proponujemy, by Sejm zbudował go od nowa - mówił senator Trela. Dodał, że chce, by wprowadzić rozproszoną kontrolę zgodności ustaw z konstytucją, czyli kontrolę wprowadzoną przez sądy powszechne. Projekt ten miałby zostać przedstawiony prezydentowi do podpisu. - Chodzi o to, by obywatel mógł domagać się swoich praw w sądzie powszechnym w zgodzie z konstytucją - doprecyzował polityk. Prace nad tym miałyby być prowadzone w komisji ustawodawczej Senatu.
Krzysztof Kwiatkowski przekazał, że obecnie ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością 2/3 głosów, a Senat bezwzględną większością. - W Senacie nikt nie jest w stanie zablokować tych prac. Mogę zadeklarować, że w komisji ustawodawczej będziemy zdeterminowani, by te prace poprowadzić i zakończyć - mówił senator, dodając, że dziś złoży wniosek do marszałek Senatu o uzupełnienie składu prezydium komisji o przedstawiciela klubu senackiego Lewicy. - Będą tam przedstawiciele wszystkich ugrupowań - podsumował.
Kwiatkowski przekazał, że prezydium komisji ustawodawczej się spotka, by zaplanować agendę prac nad zmianami w konstytucji.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!