Reklama

Reklama

Zmiany w Sądzie Najwyższym. Na żywo

Andrzej Duda poinformował dziś w Pałacu Prezydenckim pierwszą prezes Sądu Najwyższego o tym, że w związku z nowelizacją ustawy o SN, przechodzi ona z mocy prawa w stan spoczynku. Prezydent powierzył pełnienie obowiązków I Prezesa SN sędziemu Józefowi Iwulskiemu. Z kolei tuż przed spotkaniem w Pałacu Małgorzata Gersdorf wyznaczyła sędziego Iwulskiego na pełniącego obowiązki I Prezesa SN pod jej nieobecność. Gersdorf utrzymuje, że pozostaje na stanowisku do 2020 r. Zapowiedziała, że w środę pojawi się w pracy, a potem uda się na urlop. Wieczorem przed Sądem Najwyższym w Warszawie i w wielu miastach w Polsce odbyły się demonstracje w obronie wolnych sądów.

[koniec relacji na żywo]

22:48

"Frekwencja na dzisiejszych protestach w sprawie Sądu Najwyższego to sygnał, że możliwa jest powtórka z masowych manifestacji z zeszłego roku. Szykuje się gorące lato" - komentuje na Twitterze Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej". 

22:33

Zakończył się protest przed Sądem Najwyższym w Warszawie. Organizatorzy zapowiadają, że manifestacja odbędzie się też w środę o godz. 21.

22:31

Lider Obywateli RP zapowiada, że część protestujących zostanie przed SN do rana.

Reklama

22:30

"Spotykamy się jutro tu w tym miejscu o 8 rano. Niech każdy, kto może, tu przyjdzie" - mówi Kasprzak. "Jutro urlop na żądanie" - krzyczą uczestnicy protestu.

22:29

"Przyszliśmy tutaj, jak wiele dni wcześniej, aby wygrać. I wygramy (...). Ten zamach stanu nie ma szansy się udać. Nie wierzę w to, że jutro ktokolwiek odważyłby się wydać służbom państwa, policji, wydać im rozkaz stanięcia na drodze. Każdy oficer policji, który odważy się stanąć sędziom idącym na służę na drodze, popełni przestępstwo. Każde siłowe rozwiązanie władzy napotka bierny, pokojowy opór" - mówi Kasprzak.

22:19

"Oficjalna część (manifestacji - red.) dobiega końca" - mówi przed SN Paweł Kasprzak.

22:16

Uczestnicy manifestacji odśpiewują hymn Polski.

22:15

"Jesteśmy z was dumni" - skandują do sędziów protestujący.

22:12

"Z dniem jutrzejszym pani prof. Gersdorf traci status sędziego. Jest prawnikiem, może sobie dorabiać w kancelarii prawniczej. Niech cieszy się życiem, wysoką emeryturą, którą będzie pobierać - niektórzy publicyści wyliczali, że to będzie 17,5 tys. zł. Jeżeli taka wysoka emerytura jest jej przypisana, to już za taką emeryturę można przeżyć gdzieś na prowincji - przypominam jej wypowiedź sprzed kilku miesięcy, jak można wyżyć za 10 tys. zł. Myślę, że za taką emeryturę może żyć godnie w Warszawie, Berlinie, Paryżu, gdzie tylko zechce" - powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl Jan Mosiński z PiS.

22:09

Ze sceny odczytywany jest list żony Piotra Szczęsnego, który dokonał aktu samospalenia przed Pałacem Kultury. 

22:07

"Wolna Polska w wolnej Unii" - słychać okrzyki na Placu Krasińskich.

22:05

"Przyjdźcie tu jutro rano. Nikt nie może łamać Konstytucji" - mówi przedstawiciel KOD do uczestników manifestacji.

21:52

Plac Krasińskich wypełniony po brzegi - informuje reporter RMF FM Patryk Michalski. Protestujący mają ze sobą zapalone świece.

21.48

"PiS podniosło rękę na najświętszą instytucję demokracji - trójpodział władzy. Dziś stoimy murem za niezależnością sądów, bronimy konstytucji, uznajmy kadencję prof. Gersdorf. Ale jutro konstytucyjnych przestępców z PiS postawimy przed wymiarem sprawiedliwość. Obiecuję" - napisał na Twitterze Grzegorz Schetyna.

21.38

Przed SN przemawia prof. Monika Płatek. 

21.27

Tymczasem Sejm odrzucił wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

21.24

Zobacz zdjęcia z manifestacji przed Sądem Najwyższym

21.20

W Warszawie na scenie przed Sądem Najwyższym przemawiają prawnicy.

21.14

W Gdańsku w manifestacji uczestniczy Lech Wałęsa.

21.10

"Nie używamy obraźliwych wyrażeń, demonstrujemy szacunek dla godności każdego, powstrzymujemy się od kpin, drwin. Zachowujemy powagę w tej bardzo poważnej chwili dla polskiego społeczeństwa" - mówi Kasprzak.

21.08

Na scenie pojawił się Paweł Kasprzak z Obywateli RP. "Przyszliśmy tutaj, aby obywatelskim nieposłuszeństwem wymusić ustępstwa na tej władzy. Kiedy jutro się spotkamy o tej samej porze, będziemy świętować pierwszy dzień nieprzetrwanej kadencji sędziów SN, który skutecznie wyrwaliśmy tej władzy" - mówi.

21.05

"Nie doszliśmy z prezydentem do konsensusu, kto jest pierwszym prezesem, ale doszliśmy do konsensusu, że pan prezes Iwulski jest doskonałym kandydatem do pełnienia obowiązków prezesa" - mówi Gersdorf. 

Wystąpieniu Gersdorf towarzyszyły oklaski i okrzyki wsparcia. Słychać było m.in. "Dziękujemy" i "Jesteśmy z wami". Na scenie stoją też prezesi izb SN. 

21.03

"Przysięgałam na konstytucję i muszę jej bronić, to jest mój honor. Przysięgając dodałam "Tak mi dopomóż Bóg", bo jestem wierząca. Tym bardziej muszę konstytucji przestrzegać." - mówi Gersdorf. Zgromadzenie skandują "Konstytucja! Konstytucja!". 

21.02

"Chciałam wam podziękować, że bronicie sądów powszechnych, Sądu Najwyższego, podstaw konstytucji" - mówi Gersdorf do zgromadzonych. "Sędzia musi być niezależny, wymiar sprawiedliwości musi opierać się na sprawiedliwości i prawie (...). Chciałam państwu oświadczyć, że moja konstytucyjna kadencja trwa do 2020 r" - powiedziała. Zgromadzeni zareagowali brawami. 

21.00

Przed Sądem Najwyższym rozpoczęła się manifestacja. Na scenie jest prof. Małgorzata Gersdorf. 

20:55

Zapełnia się plac przed Sądem Najwyższym. 

20:44

O zmianach w Sądzie Najwyższym informują zagraniczne media, m.in. BBC.

20:35

Przed Sądem Najwyższym gromadzą się też politycy opozycji.

20:30

"Prezes Gersdorf prowadzi jakąś swoją grę. Przecież mogła wystąpić do prezydenta o wydłużenie kadencji, a więc dokonała wyboru. Gdy chodziło o jej wynagrodzenie, korzystała z tej ustawy" - komentuje w rozmowie z TVP Info Łukasz Schreiber z PiS. 

20:26

Przed Sądem Najwyższym w Warszawie gromadzą się protestujący.

20:22

"Mój status wynika z konstytucji, prezydent nie dał mi postanowienia, że nie jestem I prezesem SN, uważam że jestem prezesem do 2020 r." - oświadczyła w czasie debaty w Sejmie Małgorzata Gersdorf.

20:19

Dzisiaj wieczorem demonstracje w obronie sądów odbywają się w 67 miastach - wynika z listy udostępnionej przez organizatora zgromadzeń Akcję Demokrację.

20:15

"Apeluję, aby pani Gersdorf nie szła na żadne urlopy, teraz trzeba walczyć o ten ostatni bastion" - mówi w "Kropce nad I" Włodzimierz Cimoszewicz. 

20:10

"Według pana prezydenta przeszłam w stan spoczynku. Według mnie - nie przeszłam. Nie znaleźliśmy tutaj konsensusu" - powiedziała Małgorzata Gersdorf w rozmowie z dziennikarzami, wychodząc z Sejmu.

20:04

Między innymi pod Sądem Okręgowym w Toruniu i Sądem Okręgowym w Krakowie trwają manifestacje w obronie sądów. Z kolei politycy opozycji nawołują do uczestniczenia w manifestacji pod Sądem Najwyższym w Warszawie, która rozpocznie się o godz. 21.

19:51

"Myślę, że prezes Gersdorf wejdzie jutro do sądu, gdyby ktoś ją zatrzymał to oznaczałoby przemoc wobec organu publicznego" - uważa Giertych. 

19:47

"Prezydent się przestraszył, nie wydał postanowienia, że wygasza kadencję Gersdorf. Małgorzata Gersdorf jest prezesem SN" - ocenia mecenas Roman Giertych w "Faktach po Faktach".

19:45

"W tej chwili SN nadal funkcjonuje, ale oczywiście wpłynie to wszystko na jego funkcjonowanie, bo mamy ileś nieobsadzonych stanowisk sędziowskich, dwie izby nie działają" - uważa rzecznik SN.

19:40

"Nie czytałem oświadczenia sędziego Iwulskiego, natomiast wiem, że nie spełnia wymogów określonych w ustawie. Pan prezes Iwulski powołał się na postanowienia konstytucji" - mówi rzecznik SN. "Wniosek sędziego Iwulskiego może na razie sprawować funkcję, bo wniosek nie został rozpoznany" - uważa Michał Laskowski.

19:38

"Pani prezes jutro przyjdzie do sądu, jej stanowisko w żaden sposób się nie zmieniło" - mówi w "Faktach po Faktach" rzecznik SN. "Będzie jutro rano obecna w sądzie. Ma wejść, prowadzić posiedzenie kolegium, zebranie sędziów, poinformować, co wydarzyło się na spotkaniu z prezydentem" - dodaje. "Nie słyszałem o tym, że pojutrze weźmie urlop" - podkreśla.

19:36

"Zrozumiałem panią profesor Gersdorf tak, że ona nie wykonuje funkcji " - mówi Paweł Mucha w TVN24. 

19:35

"Sędzia Iwulski złożył oświadczenie w terminie" - mówi Mucha. Na pytanie, czy było ono zgodne z ustawą, zaznacza, że jest to analizowane w KRS. "Różnica między prezes Gersdorf jest taka, że ona żadnego oświadczenia nie wysłała, Iwulski zachował termin miesięczny" - zaznacza.

19:33

"Nie śledziłem wypowiedzi pani prezes po spotkaniu w Pałacu" - mówi Mucha. 

19:31

19:28

"Sąd Najwyższy ulega reformie" - odpowiada w "Faktach po Faktach" TVN24 Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta na pytanie, czy "SN ulega likwidacji".

19:20

"Małgorzata Gersdorf jest pierwszym prezesem SN do 2020 r." - powiedział sędzia TK Piotr Pszczółkowski, który został wybrany do trybunału przez PiS.

19.13

"Sędzia Józef Iwulski nie jest kandydatem na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego w miejsce prof. Małgorzaty Gersdorf. Informacje płynące z Kancelarii Prezydenta RP wprowadzają chaos w porządku prawnym Rzeczypospolitej Polskiej, a co najważniejsze wśród jej obywateli" - uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. 

"Prezes Sądu Najwyższego sędzia Józef Iwulski (podobnie jak np. Prezes Sądu Najwyższego sędzia Stanisław Zabłocki) złożył oświadczenie z powołaniem się na Konstytucję RP wskazując, że niezależnie od zmian ustawowych pozostaje nadal aktywnym sędzią Sądu Najwyższego. Nie poddał się tym samym procedurze wynikającej z nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczącej sędziów 65+" - czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia.

19:10

Zobacz wystąpienie Małgorzaty Gersdorf w Sejmie.

19:07

19:00

Na naszych oczach trwa właśnie finał szturmu obecnego rządu na Sąd Najwyższy - jedną z ostatnich instytucji państwa, o której można powiedzieć, że jest niezależna od obecnej władzy - powiedziała w czasie debaty w Sejmie szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

18:56

"Jeśli chodzi o mój status - I prezesa SN - to on się nie zmienił po rozmowie z panem prezydentem, bo konstytucja stawia mi 6-letnią kadencję, jutro jeszcze przyjdę do pracy, później zamierzam pójść na urlop" - powiedziała w Sejmie Małgorzata Gersdorf.

18:55

O godz. 21 przed Sądem Najwyższym ma się odbyć protest przeciwników zmian w SN. 

18:51

- PiS zabija wymiar sprawiedliwości dokonując czystek w sądach powszechnych, wprowadzając politycznych nominatów do KRS i czyniąc atrapę z TK; dzisiaj PiS "dobija" wymiar sprawiedliwości "próbując ordynarnie skrócić" kadencję I prezes SN - mówił w czasie debaty Arkadiusz Myrcha z PO. 

Zdaniem Rafała Trzaskowskiego (PO) "przez ostatnie lata nikt nie przyłożył ręki do niszczenia demokracji, dorobku wolnej Polski, instytucji kapitału społecznego, zaufania", tak jak PiS. "Wśród 30 lat nie było tak antypaństwowej władzy, jak wasza władza. Krok po kroku próbujecie rozmontować demokrację w Polsce, ale łamiecie także najważniejsze zasady najbardziej elitarnego klubu w Europie, w jakim jesteśmy, czyli zasady UE" - oświadczył poseł. Zaapelował do obozu rządzącego, aby nie stawiał Polski na marginesie Europy i wycofał się z "tego, co robi". 
 
18:45

W Sejmie nadal trwa debata po wystąpieniu Gersdorf. "Przyjmujemy sprawozdanie z działalności Sądu Najwyższego w 2017 r., ale niepokojące są zawarte tam oceny polityczne dotyczące m.in. ustaw uchwalanych przez parlament" - powiedział Kazimierz Smoliński z PiS. 

18:36

"Chciałabym zwrócić uwagę, że warunki w jakich funkcjonował w okresie sprawozdawczym Sąd Najwyższy, w istotny sposób różniły się od tych, w których funkcjonował on w latach poprzednich. Wynikało to z faktu, że w 2017 r. rozpoczęły się intensywne prace nad kolejnymi ustawami o SN. Ich efektem było pewne spowolnienie w działalności orzeczniczej Sądu Najwyższego" - powiedziała Gersdorf w czasie wystąpienia w Sejmie. 

Jak podkreśliła, nie było to jednak wynikiem zaniedbań ze strony SN. "Prace nad ustawą z lipca 2017 r. i jej uchwalenie, a następnie oczekiwanie na podpis prezydenta spowodowały bowiem, że płynne zarządzanie SN okazało się niemożliwe. Szczególnie dotyczyło to działalności uchwałodawczej, która z istoty rzeczy wymaga dłuższej perspektywy czasowej" - zaznaczyła Gersdorf.

18:12

W Sejmie trwa debata nad wystąpieniem I Prezes SN.

18:09

Wyznaczenie sędziego Iwulskiego przez prezydenta na pełniącego obowiązki I Prezesa SN wywołało konsternację, bo ukończył on już 65 lat, a w listopadzie 2017 r. w rozmowie z RMF oświadczył, że nie poprosi o przedłużenie swojej misji.

Dopytywany dlaczego, wyjaśnił, że "ten przepis o obniżeniu wieku i przymusowym odejściu w stan spoczynku jest niezgodny z konstytucją i z Europejską Konwencją Praw Człowieka". "A jeżeli tak uważam, to nie mogę stosownie do tego przepisu postępować" - podkreślił. Przeczytaj rozmowę Marcina Zaborskiego z sędzią Iwulskim

Jednak "Dziennik Gazeta Prawna" informował w kwietniu, że sędzia Iwulski był w gronie sędziów, którzy wyrazili gotowość do pozostania na stanowisku sędziego SN - część robiła to zgodnie z ustawą, a część powoływała się bezpośrednio na konstytucję. 

Dziennikarze zwracają uwagę, że sędzia Iwulski nie złożył oświadczenia zgodnie z ustawą.

18:06

17:53

17:46

"Polska zasługuje na niezależne sądownictwo. Ten kto je zwalcza, nie służy Polsce" - tak zmiany w SN skomentował Donald Tusk.

17:45

17:44

"Na działalność Sądu Najwyższego wpływ miały istotne braki kadrowe wynikające z nieobsadzonych etatów" - powiedziała prof. Gersdorf w Sejmie. "Pomimo orzekania w zmniejszonym składzie udało się zachować sprawność orzekania we wszystkich kategoriach spraw" - podkreśliła.

17:42

Małgorzata Gersdorf jest już w Sejmie. Przedstawia sprawozdanie z działalności SN w 2017 r. Potem zaplanowano sejmową debatę na ten temat.

17:39

Jak dodał rzecznik SN, "prezes Gersdorf ma zamiar jutro być w pracy". "A jakie będą dalsze losy i decyzje pani prezes - tego dzisiaj nie wiem" - powiedział sędzia Michał Laskowski.

17:37

"Przed spotkaniem z prezydentem prof. Małgorzata Gersdorf wydała zarządzenie, w którym wyznaczyła Józefa Iwulskiego jako zastępcę na czas swojej nieobecności" - powiedział rzecznik SN Sędzie Michał Laskowski.

17:34

Manifestujący przed Pałacem Prezydenckim idą pod Sejm. Niebawem odbędzie się tam debata nad sprawozdaniem z działalności SN w 2017 r. Do przedstawienia informacji w Sejmie zaproszono prof. Gersdorf.

17:25

- Nie spodziewam się, żeby prof. Małgorzata Gersdorf przyszła w środę do pracy w Sądzie Najwyższym. Sądem Najwyższym kieruje sędzia Józef Iwulski - powiedział we wtorek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha


17:20

"Jeżeli ktoś nie jest sędzią w stanie czynnym, nie może być I prezesem SN" - dodał Paweł Mucha, mówiąc o prof. Małgorzacie Gersdorf.

17:19

Sędzia Józef Iwulski jest prezesem prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

17:18

"Wolą prezydenta było to, by najstarszy stażem sędzia pan prezes Józef Iwulski od jutra wykonywał funkcje związane z wykonywaniem obowiązków I prezesa SN. Także prezes Gersdorf wyznaczyła sędziego Iwulskiego do zastępowania I prezesa SN" - powiedział prezydencki minister.

17:17

"Sędziowie SN, którzy nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania, z dniem jutrzejszym tracą status sędziego w stanie czynnym, taką osobą jest też I prezes SN Małgorzata Gersdorf, przechodzi więc ona z mocy prawa w stan spoczynku" - powiedział Paweł Mucha. "Nie ma potrzeby wydawania postanowienia w tym zakresie" - dodał.

17:15

"Prezydent RP poinformował, że ustawa z 8 grudnia 2017 r. jest obowiązującym aktem prawnym, co do którego przysługuje domniemanie zgodności z konstytucją i żaden uprawniony podmiot nie zgłosił o zbadanie zgodności z konstytucją do Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział na konferencji prasowej minister Paweł Mucha z kancelarii prezydenta.

17:07

Tymczasem kilkaset osób protestuje przed Pałacem Prezydenckim. Zebrani skandują hasło "Sędziowie są nieusuwalni". 

17:04

Przedłuża się spotkanie I prezes SN z Andrzejem Dudą. Konferencja prasowa prezydenta miała się rozpocząć już ponad pół godziny temu.

16:42

Protesty odbędą się dziś w wielu miastach. O godz. 21.00 rozpocznie się manifestacja przed Sądem Najwyższym w Warszawie.

16:33

Za chwilę rozpocznie się konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy po spotkaniu z Małgorzatą Gersdorf.

16:29

Protest przed Pałacem Prezydenckim, gdzie trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z pierwszą prezes SN Małgorzatą Gersdorf. 

16:25

Dzisiejsze przemówienie Małgorzaty Gersdorf do studentów prawa Uniwersytetu Warszawskiego:

16:22

Prezydent mówił wcześniej, że spotkanie zostało zwołane po to, by "porozmawiać o tym, co będzie w momencie, w którym nastąpią zmiany, jeżeli chodzi o Sąd Najwyższy". 

"W tej chwili toczą się procedury, jeżeli chodzi o sędziów, którzy chcą pozostać w Sądzie Najwyższym, złożyli stosowne wnioski - te sprawy są w tej chwili przekazane do Krajowej Rady Sądownictwa i tam będą opiniowane" - poinformował Andrzej Duda.

16:20

Sędzia Iwulski jest najstarszym stażem sędziowskim prezesem izby SN. Jego nazwisko pojawia się jako jedna z możliwych kandydatur do objęcia obowiązków pierwszego prezesa SN w okresie bezpośrednio po przejściu sędzi Gersdorf w stan spoczynku.

16:17

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przybyła do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. W spotkaniu będzie też uczestniczyć prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN Józef Iwulski oraz prezes NSA Marek Zirk-Sadowski.

16:15

Za chwilę rozpocznie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z pierwszą prezes SN Małgorzatą Gersdorf. Na godz. 16.30 zaplanowano briefing dla dziennikarzy.

16:10

Jak donosi Patryk Michalski z RMF FM, wśród prezydenckich prawników doszło do sporu o interpretację ustawy o Sądzie Najwyższym. W Pałacu Prezydenckim dyskutowano, czy odesłanie Małgorzaty Gersdorf w stan spoczynku wymaga odrębnej decyzji prezydenta.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj (kliknij)

16:06

16:04

"Aktualnie w Polsce żyjemy w sytuacji, w której jedna z władz - sądownicza - zwalczana jest przez dwie pozostałe. To ewenement na skalę światową. Władza sądownicza ma czuwać nad zachowaniem praw obywatelskich. Jeśli mówimy o trójpodziale władz, to nie mogą one walczyć ze sobą, lecz wzajemnie się równoważyć, zachowując swoją odrębność" - wyjaśniła prof. Gersdorf.

16:02

"Ofiarą bezwzględnej walki politycznej zawsze są sądy, jako najsłabsza z władz, która stoi na straży praw jednostek" - mówiła dziś profesor Małgorzata Gersdorf do studentów prawa z Uniwersytetu Warszawskiego. "Trzeba szanować sądy, nie podważać ich autorytetu, dbać o trójpodział władz" - podkreśliła.

15:50

Kaczyński był pytany, "czy nie obawia się, iż bunt części środowisk sędziowskich jest nakierowany na wytworzenie alternatywnej rzeczywistości prawnej - prezes SN będzie utrzymywała, że jest nadal pierwszym prezesem SN choć, nie będzie - a jakaś grupa sędziów będzie uznawała ten stan".

"Nie jest wykluczone, iż ku temu zmierzają te działania" - odpowiedział prezes PiS. Jak dodał, "obserwuje te wyczyny ze spokojem". "Choć oczywiście niezmiennie stoję na stanowisku, że prawo obowiązuje wszystkich bez wyjątku i każdy - bez wyjątku - musi się liczyć z przewidzianymi przez prawo konsekwencjami za łamanie przepisów" - zaznaczył Kaczyński.

15:48

"Nie wróżę tej akcji powodzenia, jestem przekonany, że w dłuższej perspektywie jest skazana na sromotną klęskę" - w ten sposób prezes PiS Jarosław Kaczyński odpowiedział w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" na pytanie o bunt części środowisk sędziowskich w sprawie pierwszej prezes SN Małgorzaty Gersdorf.

15:44

Szef polskiej dyplomacji bronił dziś polskiego stanowiska w sprawie Sądu Najwyższego podczas spotkania z szefem belgijskiego MSZ, wicepremierem Didierem Reyndersem. 

Zmiany w sądownictwie krytykują polska opozycja oraz Komisja Europejska. Opozycja twierdzi, że jest to niezgodne z konstytucją, a Bruksela, że może to naruszać niezawisłość sądów.

"Podtrzymujemy nasze stanowisko, że Polska jest państwem suwerennym, mamy prawo do reformy sądownictwa, ona przebiega tak, jak w innych państwach europejskich, jest zgodna ze standardami europejskimi. (...) Uważamy, że to nic złego, że wiek 65 lat dla sędziów Sądu Najwyższego jest taki sam, jak dla innych profesji, dla innych zawodów, dla innych sędziów, że zgodnie z polską konstytucją to parlament ustanawia wiek przejścia w spoczynek" - mówił Jacek Czaputowicz w Warszawie.

Z kolei minister spraw zagranicznych Belgii Didier Reynders podkreślił, że jego kraj popiera stanowisko KE. Wczoraj Bruksela rozpoczęła nową procedurę w sprawie praworządności w Polsce i skierowała ustawę o SN do rozpatrzenia przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

15:40

"Prawo obowiązuje wszystkich, także pierwszą prezes Sądu Najwyższego" - tak marszałek Sejmu Marek Kuchciński skomentował ustawę o SN, która przenosi w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia. "Co dalej będzie? Czekamy na decyzję prezydenta" - dodał.

Jego zdaniem, po spotkaniu prezydenta z z prof. Gersdorf "powinniśmy spodziewać się działań, które wynikają z obowiązującego prawa, a więc tego, że od dnia jutrzejszego powinien być ktoś inny wskazany na prezesa SN".

15:37

Prof. Gersdorf podkreśliła, że choć zapewne usłyszy dzisiaj z ust prezydenta Andrzeja Dudy stwierdzenie, że jej kadencja dobiegła końca, zamierza jutro normalnie przyjść do pracy.

"Muszę pokazać, że Konstytucja jest najważniejsza" - zapowiedziała. Jak dodała, pozostali sędziowie, którzy zgodnie z nowymi przepisami powinni przejść w stan spoczynku, również pojawią się jutro w pracy.

15:32

Posłowie Nowoczesnej, PO i PSL poinformowali, że o godz. 21:00 będą protestować przed Sądem Najwyższym. 

"Uznajemy za oburzające, że marszałek Marek Kuchciński dokładnie na tę samą godzinę wyznaczył głosowania" - podkreślili Kamila Gasiuk-Pihowicz, Borys Budka i Krzysztof Paszyk. 

Sejm nie zgodził się na zarządzenie we wtorek wieczorem przerwy w obradach. Ryszard Terlecki (PiS) podkreślił, że losy kraju rozstrzygają się w Sejmie, a nie w awanturach ulicznych. Głosowania zaplanowano od godz. 21:00 do 0:30.

Czytaj więcej: "Oburzająca decyzja marszałka". Opozycja nie ustępuje

15:29

15:27

We wtorek pod Pałacem Prezydenckim zorganizowana została pikieta w obronie systemu sądowniczego. Jej organizatorami są Obywatele RP i KOD. 

15:25

Prezydent Andrzej Duda poinformowal dziś, że nie wyda postanowienia w sprawie pierwszej prezes SN. Podkreślił, że kadencja Małgorzaty Gersdorf zostaje wygaszona na mocy ustawy.

"Nie ma żadnej decyzji w sprawie prezes Gersdorf i nie będzie, dlatego że ustawa tą sprawę przesądza, jednoznacznie. Tam jest wprost podane, kiedy pani prezes przechodzi w stan spoczynku" - powiedział Andrzej Duda.

Więcej na ten temat przeczytaj tutaj (kliknij)

15:23

O godz. 16:15 prezydent Andrzej Duda spotka się z Małgorzatą Gersdorf, która zapowiedziała, że nie przyjmie pisma w sprawie przejścia w stan spoczynku. 

"Czuję się prezesem Sądu Najwyższego do 2020 roku" - oświadczyła pierwsza prezes SN.

Natomiast o godz. 17:30 w Sejmie odbędzie się debata nad sprawozdaniem z działalności SN w 2017 r. Do przedstawienia informacji w Sejmie zaproszono prof. Gersdorf.

15:19

Prof. Gersdorf wygłosiła dziś wykład jubileuszowy podczas uroczystości zakończenia roku akademickiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jak podkreśliła w swoim wystąpieniu, w środę w Sądzie Najwyższym zostanie przeprowadzona "czystka" pod pozorem wstecznej zmiany wieku emerytalnego.

"Prawnikom nie wolno milczeć w obliczu zła, które zostało wyrządzone polskiemu wymiarowi sprawiedliwości" - dodała.

Przeczytaj więcej: Wyjątkowy wykład Gersdorf: Kończy się pewna epoka

15:17

Prof. Małgorzata Gersdorf ukończyła już 65 lat. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego nie wystąpiła jednak do prezydenta o przedłużenie swojej kadencji. 

Jej zdaniem, ustawa zasadnicza gwarantuje jej sześcioletnią kadencję, w związku z czym zamierza jutro normalnie przyjść do pracy.

15:15

Przypomnijmy, że zgodnie ze znowelizowaną ustawą o Sądzie Najwyższym, od środy w stan spoczynku powinni przejść sędziowie, który ukończyli 65. rok życia, a nie zwrócili się do prezydenta z prośbą o przedłużenie kadencji. Wśród sędziów, których obejmuje ten zapis, jest także pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

W ubiegłym tygodniu Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przyjęło dwie uchwały. Według pierwszej z nich, Małgorzata Gersdorf, zgodnie z Konstytucją RP, pozostanie na stanowisku do 30 kwietnia 2020 roku. 

Druga uchwała odnosi się do znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym, która z dniem 4 lipca usuwa ze składu sądu znaczną liczbę sędziów. Jak podkreślono w uchwale, "stanowi to oczywiste naruszenie przez władzę ustawodawczą jednej z podstawowych gwarancji niezależności sadownictwa i już w najbliższym czasie istotnie zakłóci normalne funkcjonowanie Sądu Najwyższego". Przyjęto w niej, że sędziowie, którzy rozpoczęli służbę w Sądzie Najwyższym przed dniem wejścia w życie ustawy z 8 grudnia 2017 r., powinni pełnić tę służbę do ukończenia 70. roku życia, bez spełnienia jakichkolwiek dodatkowych warunków.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy