Reklama

Reklama

Zmiany w rządzie. Obrady kierownictwa PiS

Planowane zmiany w rządzie mają być jednym z głównych tematów posiedzenia kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, które rozpoczęło się w piątek po południu w siedzibie PiS w Warszawie.

W siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej zebrało się po południu prezydium Komitetu Politycznego PiS. Uczestniczą w nim najważniejsi politycy ugrupowania m.in. prezes Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, wiceprezesi PiS Mariusz Błaszczak, Adam Lipiński, Antoni Macierewicz i Beata Szydło.

O planowanych obradach władz partii poinformował w czwartek szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. "Głównie pewnie będziemy mówić o zmianach w rządzie" - dodał wtedy Terlecki.

Reklama

O planowanych zmianach w rządzie Terlecki mówił w czwartek także w wypowiedzi dla dziennikarzy w Sejmie. Przyznał, że zmniejszona ma być liczba resortów, a każdemu z koalicjantów PiS miałby przypaść jeden resort.

Działają jak "udzielne księstwa"

O przygotowaniach do zmian mówił także szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. W piątek rano minister był pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, kiedy ma dojść do rekonstrukcji rządu oraz "czy będzie ona bardziej strukturalną rekonstrukcją, czy bardziej personalną".

Dworczyk ocenił, że po blisko czterech i pół roku, "kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje swój program, to jest dobry czas, żeby podjąć decyzje, które pozwolą jeszcze efektywniej działać". "Stąd zapadła decyzja o zmianach, przede wszystkich to są zmiany strukturalne, dotyczące kształtu Rady Ministrów" - dodał.

Pytany, czy chodzi także o zmniejszenie liczby ministerstw, szef KPRM przyznał, że "są prowadzone analizy pod kątem łączenia niektórych resortów". "Chodzi o przełamywanie tej 'polski resortowej', tych różnych niemożności wynikających (z tego), że niektóre resorty potrafią momentami działać, jak 'udzielne księstwa' " - wyjaśnił.

Zmiany personalne

Pytany o takie zmiany personalne w składzie Rady Ministrów, które mogłyby dotknąć koalicjantów PiS, czyli Porozumienia i Solidarnej Polski, szef KPRM ujawnił tylko, że "w tej chwili trwają rozmowy w naszym środowisku politycznym". "Dzisiaj spotyka się też prezydium Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości, po raz kolejny". "I na pewno jednym z ważnych tematów po raz kolejny będą zmiany, zarówno te strukturalne, jak i zapewne personalne, jeśli chodzi o rząd". Jak dodał, "trwają też rozmowy z naszymi partnerami".

Planowana rekonstrukcja rządu oraz nowa umowa koalicyjna były wśród tematów niezależnych od siebie czwartkowych obrad władz Porozumienia i Solidarnej Polski.

Wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek powiedział w czwartek wieczorem, że prezydium zarządu Porozumienia przekazało prezesowi partii Jarosławowi Gowinowi instrukcję negocjacyjną dotyczącą nowej umowy koalicyjnej w ramach Zjednoczonej Prawicy. "Na tym etapie rozmów nie zgadzamy się na ograniczenie liczby resortów przypadających koalicjantom. (...) Jako Porozumienie traktujemy sprawę liczby resortów kierowanych przez koalicjantów PiS jako otwartą. Priorytetem są teraz sprawy programowe"- zaznaczył wicerzecznik Porozumienia.

Po dwa resorty dla ugrupowania

Z kolei minister środowiska, polityk Solidarnej Polski Michał Woś stwierdził w piątek w TVN24, że propozycja PiS dotycząca rekonstrukcji rządu nie spotkała się z uznaniem także Solidarnej Polski. "Nie planujemy zmiany liczby resortów. Zachęcamy do rozmów o programie" - oświadczył Woś.

Obecnie przedstawiciele Porozumienia stoją na czele dwóch resortów: rozwoju (kierowanym przez wicepremier Jadwigę Emilewicz) oraz nauki i szkolnictwa wyższego (minister Wojciech Murdzek), natomiast politycy Solidarnej Polski kierują resortami sprawiedliwości (minister Zbigniew Ziobro) i środowiska (minister Michał Woś). Przedstawiciele Solidarnej Polski i Porozumienia mają też w rządzie wiceministrów.

Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości liczy 235 posłów, wśród nich jest 19 posłów Solidarnej Polski oraz 18 Porozumienia.

Reklama

Reklama

Reklama