Reklama

Reklama

Zmiany w programie "Dobry Start". Rząd przyjął projekt rozporządzenia

Rząd przyjął we wtorek projekt rozporządzenia w sprawie zmian w programie "Dobry Start". Zakłada on objęcie świadczeniem także uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Wprowadza też możliwość składania wniosków przez platformę usług elektronicznych ZUS.

Świadczenie z programu "Dobry Start" jest przyznawane w wysokości 300 zł i przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat.

Dwie zmiany

Jak przekazało Centrum Informacyjne Rządu, projekt rozporządzenia, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów, przewiduje dwie zmiany w obecnym funkcjonowaniu programu. 

Pierwsza to umożliwienie ubiegania się oświadczenie uczniom szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Autorzy projektu chcą tym samym objąć świadczeniem wszystkich uczniów, bez względu na typ szkoły.

Reklama

Aby rozwiązanie to mogło objąć nową grupę uczniów już w roku szkolnym 2019/2020, wnioski o świadczenie będą oni mogli składać tylko drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą).

"Rozwiązanie to nie powoduje żadnych zmian w kryteriach wieku dziecka, na które ma przysługiwać świadczenie. Ma ono przysługiwać na dzieci uczące się w szkole do ukończenia przez nie 20. roku życia, a w przypadku dzieci z odpowiednim orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność - do ukończenia 24. roku życia" - wskazuje CIR.

Z kolei druga zmiana wprowadza możliwość ubiegania się o świadczenie za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie wnioski o tzw. wyprawkę szkolną, obok drogi tradycyjnej, można składać drogą elektroniczną przez kanał bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia.

Szacuje się, że w roku szkolnym 2019/2020 świadczenie "Dobry start" trafi do 3,4 mln rodzin z dziećmi.

Zgodnie z projektem, zmiany wejdą w życie od 1 sierpnia 2019 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje