Reklama

Reklama

​Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?

Już w ten weekend, z soboty na niedzielę, czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę krócej. O godz. 2 w nocy wskazówki przesuniemy na godz. 3.

Na obszarze całej Unii Europejskiej w ostatnią niedzielę października przechodzimy na czas zimowy, a w ostatnią niedzielę marca wracamy do czasu letniego. Reguluje to obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października". 

Badania z 2018 roku wskazują, że większość Europejczyków opowiada się za zniesieniem zmian czasu.

Raz w roku bezkarnie możemy pospać o godzinę dłużej, jednak kilka miesięcy później wypoczynek nocny skraca się o godzinę. Wszystko po to, by dopasować okres dziennej aktywności człowieka do jak najlepszego korzystania ze światła słonecznego oraz dla oszczędności energii elektrycznej.

Reklama

W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2 na godz. 3. 

Jak zwracają uwagę eksperci, zmiana ma jednak swoje minusy. Osoby cierpiące na zaburzenia snu lub mające problem z zachowaniem rytmu dobowego źle znoszą te przesunięcia. Choć nie jest to przyczyna ich kłopotów, pogłębia je. 

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy