Reklama

Reklama

Zmiana czasu na zimowy w 2022 roku. Kiedy wypada?

Zmiana czasu z letniego na zimowy to dodatkowa godzina snu w nocy. Warto jednak pamiętać o tym, kiedy przestawić zegarki. Jeśli zapomnisz zrobić tego w odpowiednim czasie — możesz się spóźnić do pracy lub zaspać na ważne spotkanie. Sprawdź, kiedy dokładnie jest zmiana czasu z letniego na zimowy w 2022 roku.

Zmiana czasu 2022 — kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę października. W 2022 roku zmiana czasu odbędzie się więc w nocy z 29 na 30 października. W przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy czas jest cofany, więc o godzinie 3 w nocy przestawimy wskazówki na 2.

Większość sprzętów elektronicznych wykona tę operację automatycznie, dzięki czemu budzik ustawiony w telefonie będzie aktualny, nawet po zmianie czasu. Ręcznie będziemy musieli przestawić takie urządzenia jak zegary ścienne czy zegar znajdujący się na piekarniku.

Reklama

Zmiana czasu. Jaki cel ma przestawianie zegarków dwa razy w roku?

Głównym celem zmiany czasu jest dostosowanie aktywności ludzi do okresu, gdy jest najwięcej naturalnego światła. Ma to pomóc w  oszczędzaniu energii elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że pierwsze zmiany czasu zostały wprowadzone na początku XX wieku, gdy kwestia oświetlania mieszkań i domów wyglądała zupełnie inaczej niż współcześnie.

Jakie są wady zmiany czasu? Przede wszystkim zmiana rytmu dobowego. Może to wpływać na pogorszenie koncentracji oraz samopoczucia. Dodatkowo przestawianie zegara utrudnia organizację pracy i sposób funkcjonowania instytucji pracujących całodobowo takich jak kolej. Zatem czy zmiana czasu zostanie zniesiona?

Kiedy przestanie obowiązywać zmiana czasu?

Projekt dotyczący zaprzestania zmiany czasu został zatwierdzony przez Parlament Europejski w marcu 2019 roku i miał obowiązywać od 2021 roku. Dlaczego więc nadal zmieniamy czas dwa razy w roku? Wprowadzenie przepisów opóźnia Rada Unii Europejskiej, więc nadal musimy pamiętać o konieczności przestawienia zegarków na czas letni, a następnie na czas zimowy.

Dodatkowo rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026 wskazuje na dokładne daty zmiany czasu w kolejnych latach.

Zmiana czasu z zimowego na letni w latach 2023-2026:

  • 26 marca 2023 r.
  • 31 marca 2024 r.
  • 30 marca 2025 r.
  • 29 marca 2026 r.

Zmiana czasu z letniego na zimowy w latach 2023-2026:

  • 29 października 2023 r.
  • 27 października 2024 r.
  • 26 października 2025 r.
  • 25 października 2026 r.

Czytaj także:

Inflacja wyniosła 17,2 proc. Opozycja: Cena za rządy ekonomicznych analfabetów

To kolejny rachunek, który cię przeraża? Sprawdzone triki, jak płacić mniej

Rosjanie przy granicy z Polską. Interweniowały włoskie Eurofightery

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy