Reklama

Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy przestawiamy zegarki?

Już w marcu czeka nas kolejna zmiana czasu z zimowego na letni. Tradycyjne zegarki przestawiamy w ostatni weekend miesiąca, z godziny 2 na 3 w nocy. Czy zrobimy to po raz ostatni? Kiedy dokładnie wypada zmiana czasu 2023?

Marzec to miesiąc, w którym rozpoczyna się kalendarzowa wiosna oraz moment pożegnania z nielubianym przez wiele osób czasem zimowym. Dzięki przestawieniu wskazówek zegarka dłużej będziemy się cieszyć światłem słonecznym - zmrok będzie nadchodził o godzinę później niż do tej pory. 

Zmiana czasu 2023 - kiedy dokładnie przestawiamy zegarki?

Za zmianę czasu odbywającą się dwa razy w roku odpowiada dyrektywa unijna UE 2000/84/EC. Dzięki temu na terenie całej Unii zegarki przestawiane są w tym samym terminie, co zapobiega utrudnieniom i dezinformacji. 

Reklama

Zgodnie z nią, czas letni wprowadzamy 26 marca 2023 roku. Zegarki przestawiamy w ostatni weekend miesiąca, w nocy z soboty na niedzielę. Wskazówki należy przesunąć z godziny 2 na 3, co oznacza, że będziemy spali o godzinę krócej. 

Czy to ostatnia zmiana czasu?

Od lat trwa dyskusja na temat zasadności zmiany czasu. Najczęściej podnoszonym przeciw temu zwyczajowi argumentem jest brak podstaw ekonomicznych, problemy logistyczne pojawiające się w wielu branżach - w szczególności w transporcie - oraz negatywny wpływ ma ludzki organizm.

W najbliższych latach zmiana czasu nie zostanie jednak zniesiona. Komisja Europejska podała, że zegarki będziemy przestawiać jak dotychczas dwa razy do roku, przynajmniej do 2026 r. 

Co ciekawe, aż 70 proc. Polaków jest zdania, że wprowadzenie na stałe czasu letniego byłoby satysfakcjonującym rozwiązaniem. Podobnego zdania jest większość Europejczyków. 

Zmiana czasu 2023. Jakie urządzenia należy przestawić?

Większość nowoczesnych sprzętów odmierzających czas, takich jak smartfony, laptopy, tablety, smartwatche, telewizory itp. działających zgodnie z czasem środkowoeuropejskim samodzielnie zmienia godzinę na wyświetlaczu, nie wymaga więc przestawiania.

Natomiast sprzęt starszej generacji, niektóre urządzenia AGD, nakręcane zegarki czy tarczowe zegary ścienne należy ustawić ręcznie. 

Czytaj również:

Eksperci - zmiana czasu z zimowego na letni rujnuje zdrowie

Przesilenie wiosenne - jak walczyć ze spadkiem nastroju?

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama