Reklama

Zmiana czasu na letni 2023: Kiedy jest? Nie daj się zaskoczyć

Wiosenna zmiana czasu w 2023 roku już dzisiaj. W nocy przestawimy zegarki o godzinę do przodu. To oznacza, że pośpimy godzinę krócej. Jednak zmiana czasu to o godzinę dłuższy dzień, dlatego nie ma powodu do narzekań. Czy zmiana czasu na letni 2023 to ostatni raz, gdy przestawiamy zegarki?

Wiosenna zmiana czasu 2023: Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni?

Przed nami ostatni weekend marca, więc jak co roku, w nocy z soboty na niedzielę przestawimy zegarki o godzinę do przodu. Formalnie zmiana czasu następuje o godz. 1:59:59. Na wyświetlaczach zegarków elektronicznych zobaczymy wtedy przejście od razu do godziny 3:00, z pominięciem 60 minut. 

W ten sposób wschód słońca, który dzisiaj mogliśmy obserwować o 5:22, jutro nastąpi o 6:20. Wszystko wyrówna się wieczorem. Jeszcze dzisiaj, podczas zachodu słońca zegarki pokażą 17:51, a już jutro ciemno zacznie robić się dopiero koło 19.

Reklama

Po co wprowadzono zmianę czasu?

Pomysły wprowadzenia czasu letniego pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy coraz więcej osób zaczęło zwracać uwagę, że takie działanie pomogłoby lepiej wykorzystać długie letnie dni. Dzięki światłu słonecznemu miała zmniejszyć się też ilość energii używanej na sztuczne oświetlenie nielicznych jeszcze wtedy zelektryfikowanych ulic i zakładów przemysłowych. 

Pierwszy raz zabieg ten zastosowali Niemcy podczas I wojny światowej, także na okupowanych wtedy terytoriach przyszłej Polski. Zaraz potem pomysł zaadaptowali Brytyjczycy, a na początku 1918 roku zaczęli korzystać z tego Amerykanie — głównie w celu ograniczenia paliwa potrzebnego do produkcji prądu.

W jakich krajach obowiązują zmiany czasu?

Od czasu pojawienia się idei zmiany czasu w ten czy inny sposób wprowadzono ją w większości państw świata. Nie we wszystkich czas letni obowiązuje do dzisiaj. Wiele z nich, przede wszystkim kraje w Azji i Ameryce Południowej, zrezygnowało z przestawiania zegarów. W krajach UE dyskusja nt. odejścia od zmiany czasu toczyła się dość dynamicznie jeszcze w 2019 roku, jednak pandemia COVID-19 zepchnęła te rozważania na dalszy plan.

Obecnie w Europie czasu nie zmieniają tylko mieszkańcy Islandii, Białorusi i Rosji. Zmiana czasu w Polsce pojawiała się i znikała z kalendarza kilkukrotnie od czasu jej pierwszego wprowadzenia zaraz po I wojnie światowej:

  • 1919 - jedyny rok, kiedy zmieniano czas w II RP;
  • 1939-1944 - zmiana czasu w tych samych datach co w hitlerowskiej Rzeszy w celu synchronizacji operacji wojskowych i oszczędności paliwa;
  • 1945-1949;
  • 1957-1964;
  • 1977 - do dzisiaj.

Ciekawym przypadkiem była zmiana czasu wprowadzona w Czechosłowacji w zimie 1946/47. Komunistyczne władze naszych południowych sąsiadów postanowiły wtedy wyróżnić się na tle wszystkich innych krajów i wprowadzić "czas zimowy". Od 1 grudnia 1946 do 23 lutego 1947 cofnięto tam wtedy zegarki o godzinę w stosunku do czasu strefowego. Ze zmiany czasu nigdy nie korzystała większość państw na kontynencie afrykańskim.

Kiedy przestawimy zegarki tej jesieni i kiedy zmienimy czas w 2024 roku?

W 2023 wskazówki zegarków na powrót cofniemy 29 października. W kolejnych latach poszczególne daty zmiany czasu będą wypadały kolejno:

Wiosenna zmiana czasu 2024 - 31 marca;

Zimowa zmiana czasu 2024 - 27 października;

Wiosenna zmiana czasu 2025 - 30 marca;

Zimowa zmiana czasu 2025 - 26 października;

Wiosenna zmiana czasu 2026 - 29 marca;

Zimowa zmiana czasu 2026 - 25 października.

Według aktualnych przepisów, jeżeli w najbliższym czasie UE nie wróci do tematu, zmiana czasu w obecnej postaci będzie obowiązywała przynajmniej do końca 2026 roku.

Czytaj także:

Wyjątkowa zorza polarna nad Polską. Spektakularne zdjęcia

Czeka nas gwałtowna zmiana pogody. Prognoza na najbliższe dni

Pałeczki Salmonelli w popularnym kefirze. GIS ostrzega

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zmiana czasu | zmiana czasu 2023 | kiedy jest zmiana czasu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy