Reklama

Reklama

Zmarła sanitariuszka z Powstania Warszawskiego ppor. Wanda Zalewska-Zdun ps. Rawicz

W wieku 94 lat na wieczną wartę odeszła ppor. Wanda Zalewska-Zdun ps. Rawicz - sanitariuszka z Powstania Warszawskiego, żołnierz II Obwodu "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu AK - poinformował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

"Pani Wanda do końca aktywnie działała w środowisku kombatanckim, reprezentując je na licznych uroczystościach o charakterze patriotycznym i spotykając się z młodzieżą. Niestrudzenie krzewiła pamięć o swoich poległych kolegach" - przypomniano. "Wieczne odpoczywanie racz Jej dać, Panie!" - zakończono.

Pod wpisem opublikowano zdjęcie ppor. Zalewskiej-Zdun z ubiegłorocznych obchodów 78. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

"Na Wieczną Wartę odeszła ppor. Wanda Zalewska-Zdun, żołnierz Powstania Warszawskiego, dzielna i odważna Bohaterka naszej Niepodległości. Dziękujemy za wolną Polskę! Cześć Jej Pamięci!" - napisał w piątek na Facebooku szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

Reklama

Uczennica tajnych kompletów

Na stronie UdSKiOR opublikowano wpis na Twitterze syna Pawła Zduna. "03.04.1926 - 29.01.2021 sanitariuszka Zgrupowanie 'Żywiciel' artysta plastyk, nauczycielka, najukochańsza Mama, Babcia i Prababcia odeszła w Panu. Bóg zapłać wszystkim tak licznym, którzy pomagali Mamie. Proszę o modlitwę za spokój Jej duszy" - napisał.

Wanda Zalewska-Zdun (ur. 3 kwietnia 1926 roku w Warszawie) była córką Stanisława i Heleny z domu Fontana.

W 1939 r. ukończyła Szkołę Powszechną nr 64 przy ul. Felińskiego. W latach okupacji była uczennicą tajnych kompletów Żeńskiego Gimnazjum i Liceum im. Aleksandry Piłsudskiej na Żoliborzu. Do wybuchu Powstania ukończyła I klasę licealną.

Działała w konspiracji od wiosny 1944 roku. Po przejściu szkolenia sanitarnego, w lipcu 1944 roku została przydzielona do II Obwodu "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Powstanie Warszawskie spędziła służąc w punktach opatrunkowych na Żoliborzu, a przed jego kapitulacją - w szpitalu przy ul. Krechowieckiej.

Nie ujawniła swojej działalności w AK

Po upadku Powstaniu Warszawskiego została wywieziona wraz z częścią szpitala z ul. Krechowieckiej. Przeszła przez obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121). Trafiła do Częstochowy, gdzie w oddziale RGO (Rada Główna Opiekuńcza) dostała skierowanie na kwaterę do Kawodrzy Dolnej (zamieszkała u p. Majchrzaka i p. Świerczyńskiej). Pod koniec 1944 roku, za pośrednictwem PCK odnalazła matkę, z którą wyruszyła w kierunku Warszawy, w poszukiwaniu ojca, przebywającego po wypędzeniu z Warszawy w Brwinowie.

Wiosną 1945 roku powróciła do Warszawy. W lipcu tego roku zdała egzamin dojrzałości w Liceum im. księcia Józefa Poniatowskiego na Żoliborzu. Jak podaje jej biogram na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego "nie ujawniła swojej działalności w Armii Krajowej oraz udziału w Powstaniu Warszawskim".

W latach 1946-1949 (do absolutorium) studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od zakończenia studiów członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od jesieni 1949 roku do końca 1952 roku pracowała jako projektant druków na tkaninach w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. W 1951 roku poślubiła Stanisława Zduna, który w latach okupacji pod ps. Grom był łącznikiem w Lubelskim Okręgu AK.

W 1952 roku otrzymała dyplom ukończenia Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1953-60 pracowała nieetatowo jako plastyk. Od 1960 roku do 1979 roku była nauczycielką rysunku zawodowego i historii ubiorów w Zespole Szkół Odzieżowych w Warszawie.

Wielokrotnie odznaczana

W 1980 roku weszła do Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność". W październiku 2000 roku została awansowana do stopnia podporucznika.

W 2015 roku uhonorowano ją Medalem XXXV-lecia NSZZ Solidarność ("za oddaną pracę na rzecz Związku i Dobra Wspólnego", a w 2016 roku nadano jej Złotą Odznaką Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" - "za szczególne zasługi dla NSZZ Solidarność w dziedzinie oświaty i wychowania".

W lipcu 1996 roku odznaczono ją Warszawskim Krzyżem Powstańczym oraz Krzyżem Armii Krajowej. W 2011 roku otrzymała Medal "Digno Laude" oraz Medal "Pro Memoria". W 2012 roku wręczono jej Złoty Medal "Za zasługi dla obronności Kraju".

W 2016 r. otrzymała "Medal Honorowy Powstania Warszawskiego 1944, 1 VIII - 2 X".

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama