Reklama

Reklama

Zmarłą posłankę Annę Wasilewską prawdopodobnie zastąpi radna z Ełku

To najprawdopodobniej Anna Wojciechowska - kolejna kandydatka z listy w okręgu olsztyńskim, która uzyskała w wyborach najwięcej głosów - zastąpi zmarł posłankę Koalicji Obywatelskiej Annę Wasielewska.

Warmińsko-mazurskie media poinformowały, że związaną z Olsztynem zmarłą posłankę PO Annę Wasilewską wybraną z okręgu olsztyńskiego zastąpi w Sejmie Anna Wojciechowska, która także kandydowała do Sejmu w ostatnich wyborach.

Posłanka zmarła w trakcie kadencji

Posłanka PO Anna Wasilewska zmarła we wtorek w Olsztynie w trakcie trwania kadencji. Polityk wystartowała w 2015 roku w wyborach parlamentarnych i otrzymała 7660 głosów, zdobywając tym samym mandat poselski z listy PO w okręgu olsztyńskim. W wyborach w 2019 r. ubiegała się o reelekcję i otrzymała 10 tys. 982 głosy, po raz kolejny uzyskując mandat poselski z listy Koalicji Obywatelskiej.

Reklama

Zgodnie z prawem i arytmetyką wyborczą, miejsce posła, który z traci mandat m.in. z powodu śmierci, obejmuje kolejny kandydat z tego samego ugrupowania, który uzyskał najwięcej głosów poparcia. W okręgu olsztyńskim drugi wynik liczbą 7391 zdobytych głosów uzyskała Anna Wojciechowska, bezpartyjna, która także startowała z listy KKW Koalicja Obywatelska PO.N IPL Zieloni.

Ubiegała się o stanowisko prezydenta Ełku i mandat europosła

- To dla mnie bardzo duże zaskoczenie - powiedziała Anna Wojciechowska "Gazecie Olsztyńskiej". Odmówiła odniesienia się do sprawy objęcia mandatu z regionu Warmii i Mazur, dodając, że czeka na oficjalne informacje z kancelarii Sejmu.

- Znałam Annę Wasilewską, była ciepłą, wspaniałą i życzliwą osobą. Wiele nas łączyło. Wspierała mnie również podczas kampanii wyborczej. Chciała zrobić tak wiele dobrego dla naszego regionu. Wciąż nie mogę uwierzyć, że nie ma jej wśród nas - mówiła Wojciechowska. 

Anna Wojciechowska urodziła się w 1960 roku w Suwałkach, jest ekonomistką, ukończyła studia na kierunku finanse i bankowość. Pracuje w starostwie powiatowym w Ełku. Jest specjalistką ds. pozyskiwania funduszy unijnych jako certyfikowany doradca. Wcześniej pracowała w ratuszu oraz urzędzie gminy w Ełku, a wcześniej w ełckim Parku Naukowo-Technologicznym. W wyborach samorządowych w 2018 r. bez powodzenia ubiegała się o stanowisko prezydenta Ełku. Zdobyła jednak mandat radnej rady miasta Ełk, zasiada w klubie Koalicja Obywatelska-Lewica. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. bezskutecznie ubiegała się o mandat europosła.

Więcej na polsatnews.pl

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje