Reklama

Reklama

Zmarła Marta Olszewska. Wdowa po premierze Olszewskim miała 88 lat

Zmarła dziennikarka Marta Olszewska z domu Miklaszewska, działaczka opozycji demokratycznej w PRL, wdowa po premierze Janie Olszewskim. Od 1989 roku pracowała w "Tygodniku Solidarność".

W 2006 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zasiadała w kapitule Orderu. Miała 88 lat.

Ślub kościelny z Janem Olszewskim zawarła dzięki specjalnej zgodzie biskupa na obejście istniejącego w PRL obowiązku wcześniejszego zawierania ślubu cywilnego. Jak wspominał Jan Olszewski, chodziło o obawę utraty pracy przez jego żonę - dziennikarkę. 

Premier Olszewski podkreślał, że "gdyby oficjalnie wykazała fakt małżeństwa z nim, to bardzo szybko znalazłaby się poza granicami zawodu". 

"Byłem już wtedy znany - zwłaszcza Służbie Bezpieczeństwa - z obron politycznych i kontaktów w kręgach opozycyjnych" - mówił. O zgodę wystarał się ksiądz Stefan Niedzielak, kapelan Armii Krajowej i WiN-u, współzałożyciel Rodzin Katyńskich.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy