Reklama

Reklama

Zmarła Gabriela Cwojdzińska. Działała w "Solidarności"

W wieku 94 lat zmarła Gabriela Cwojdzińska (z domu Goślińska) - działaczka społeczna, muzyk, senator I kadencji, działaczka "Solidarności" i współzałożycielka Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Informację o śmierci Gabrieli Cwojdzińskiej potwierdził prezes Zarządu Regionu Koszalińskiego "Pobrzeże" NSZZ Solidarność Wiesław Królikowski. Dodał, że "zapamięta ją jako bardzo otwartą i przyjazną wszystkim osobę".

Prezydent Koszalina Piotr Jedliński napisał w mediach społecznościowych, że "z wielkim żalem przyjął wiadomość o śmierci pani senator Gabrieli Cwojdzińskiej, Honorowego Obywatela Koszalina, postaci nierozerwalne związanej z Koszalinem i jego kulturą, a zwłaszcza muzyką".

"Pani Gabriela była prawdziwym wzorem do naśladowania - oprócz zaangażowania w sprawy związane z muzyką, była działaczką społeczną, współzałożycielem Stowarzyszenia 'Wspólnota Polska'. Przyczyniła się również do odrodzenia koszalińskiej tradycji Festiwali Chórów Polonijnych" - wspomniał prezydent Koszalina.

Reklama

Pięć lat w wilgotnej celi klasztoru

Od dziesiątego roku życia Gabriela uczyła się w poznańskim konserwatorium gry na fortepianie. W styczniu 1940 r. została aresztowana przez Niemców i wywieziona do obozu. Później wraz z ośmioosobową rodziną spędziła pięć lat okupacji w wilgotnej celi klasztoru oo. Paulinów na krakowskiej Skałce.

Gabriela Cwojdzińska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1964 roku wraz z mężem zamieszkała w Koszalinie, gdzie rozpoczęła pracę w koszalińskiej Państwowej Szkole Muzycznej (została kierownikiem sekcji fortepianu; wielokrotnie była nagradzana za obfitującą w sukcesy pracę pedagogiczną). Równolegle angażowała się w wiele inicjatyw społecznych.

Po powstaniu "Solidarności" została członkiem Zarządu Regionu "Pobrzeże", Zarządu Miejskiego oraz Krajowej Komisji Szkolnictwa Artystycznego NSZZ "S". Po wprowadzeniu stanu wojennego była internowana za pomoc osobom represjonowanym. Dzięki jej staraniom, utworzono w Koszalinie Biskupi Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom. Za tę działalność była represjonowana, a w 1984 roku aresztowana.

Po opuszczeniu więzienia pracowała na stanowisku wykładowcy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku (obecnie Akademia Pedagogiczna). Gabriela Cwojdzińska była senatorem I kadencji z listy Komitetu Obywatelskiego Solidarności, reprezentując województwo koszalińskie. Należała do grona założycieli Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" zajmującego się wspieraniem Polonii. Przyczyniła się również do odrodzenia koszalińskiej tradycji Festiwali Chórów Polonijnych, które przekształcono w coroczne "Spotkania" rozśpiewanych polonusów w ramach "Polonijnego Lata".

Jej działalność doceniono odznaczając ją m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. W grudniu 2020 roku Gabriela Cwojdzińska otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Koszalina.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy