Reklama

Reklama

​Zmarła aktorka teatralna i filmowa Kazimiera Nogajówna. Miała 89 lat

Nie żyje Kazimiera Nogajówna. Była aktorką filmową i teatralną, która związana była z Teatrem Nowym w Poznaniu. Miała 89 lat.

Zmarła Kazimiera Nogajówna - aktorka, która przez większość swojego życia artystycznego związana była z Teatrem Nowym w Poznaniu.

Informację o jej śmierci zamieścił w mediach społecznościowych ks. Andrzej Luter, teolog i publicysta, członek redakcji kwartalnika "Więź".

W swoim wpisie ks. Luter przypomniał, że Nogajówna "w filmie występowało rzadko". "Ale jej rola w legendarnych, pokoleniowych, 'Aktorach prowincjonalnych' Agnieszki Holland zapadła w pamięć" - napisał. "Można zagrać niewiele na ekranach i być zapamiętanym" - podkreślił duchowny.

Reklama

"Piękna, zdolna aktorka i bardzo ciekawa kobieta. Bardzo żałuję, że się z nią już później nie spotkałam... moja Muza. Widziałam niedawno po latach ten film i uderzyło mnie, jak nowocześnie ona tam grała..." - wspomina na Facebooku zmarłą aktorkę Agnieszka Holland.

Kazimiera Nogajówna zmarła 7 sierpnia

Kazimiera Nogajówna urodziła się 13 lutego 1933 r. w Poznaniu. W 1952 r. była adeptką w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Na scenie zadebiutowała 7 października 1953 r. w zielonogórskim Teatrze Ziemi Lubuskiej rolami w spektaklu "Tor przeszkód" w reżyserii Stanisława Cegielskiego.

Była członkiem zespołu teatrów: Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (1953-55), im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1955-59 i 1974-78), Dramatycznego w Szczecinie (1959-60), Dramatycznego w Poznaniu (1960-62), Polskiego w Poznaniu (1962-74), Nowego w Łodzi (1978-83), Nowego w Poznaniu (1983-2003) oraz Polskiego w Bydgoszczy (2004).

Zagrała w 15 spektaklach Teatru Telewizji oraz dziwięciu słuchowiskach Polskiego Teatru Radia. Wystąpiła także w kilku filmach - jako aktorka Hanka w "Aktorach prowincjonalnych" w reż. Agnieszki Holland (1978), jako Kasia w "Przypadku" w reż. Krzysztofa Kieślowskiego (1981), jako dyrektorka szkoły w "Kłamczusze" w reż. Anny Sokołowskiej (1981), w "Był jazz" w reż. Feliksa Falka (1981) oraz jako matka Sylwii w "Gwałcie" w reż. Marcina Aziukiewicza (2001).

Kobieta zatrzymana za jazdę po pijanemu zmarła na komendzie policji

Kazimiera Nogajówna zagrała blisko 120 ról teatralnych. Trzykrotnie, w latach 1961, 1965 i 1976, otrzymała nagrody aktorskie na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych: za rolę Joanny w przedstawieniu "Święta Joanna" Shawa z Teatru Polskiego w Poznaniu, za rolę Fideliny w przedstawieniu "Dziecinni kochankowie" Crommelyncka w Teatrach Dramatycznych w Poznaniu, oraz nagrodę indywidualną za tytułową rolę w przedstawieniu "Maria Stuart" Schillera w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu.

W 1974 przyznano jej nagrodę województwa i miasta Poznania za wybitne osiągnięcia artystyczne na polu sztuki teatralnej. W 1990 r. otrzymała nagrodę za rolę Panny Anieli w przedstawieniu "Damy i huzary" Fredry w Teatrze Nowym w Poznaniu na XVI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, a w 1998 r. wręczono jej "Srebrną Maskę" (nagrodę Loży Patronów Teatru Nowego) za rolę Jasmine w "Alpejskich zorzach" P. Turriniego w Teatrze Nowym w Poznaniu.

W 2004 r. otrzymała nagrodę za rolę Zofii w przedstawieniu "Lament" wg Krzysztofa Bizia (koprodukcji Teatrów Polskiego w Poznaniu i Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy) podczas IV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu.

Artystka zmarła 7 sierpnia. Miała 89 lat.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy