Reklama

Reklama

Zmarł Stanisław Tekieli, dziennikarz, pisarz i tłumacz

W nocy ze środy na czwartek (z 18 na 19 listopada) zmarł w Warszawie Stanisław Tekieli, dziennikarz, pisarz i tłumacz. Miał 55 lat. Informację o śmierci podał pisarz Michał Cichy, przyjaciel Tekielego.

Stanisław Tekieli urodził się 18 września 1965 r. w Warszawie, ukończył katolickie Liceum Ogólnokształcące pw. św. Augustyna w Warszawie. Następnie studiował orientalistykę na Uniwersytecie Warszawskim, której nie ukończył - wyjechał do Pekinu.

Na początku lat 90. był korespondentem wojennym "Gazety Wyborczej" w Jugosławii. - Redagowałem korespondencje wielu reporterów wojennych, ale Staszek się spośród nich wyróżniał. Spojrzeniem na to, co wojna robi z życiem zwyczajnych ludzi. Okiem do detalu. Literackim językiem - powiedział pisarz Michał Cichy.

Reklama

W latach 2001-2003 zbierał zeznania polskich świadków Zagłady Żydów dla Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Publikował opowiadania w "brulionie" oraz w "Lampie i Iskrze Bożej". Był analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.

Wydał m.in. "Historie z dziupli", "Burdubastę albo skapcaniałego osła, czyli łacinę dla snobów" i "Burdabastę bis" - był bowiem miłośnikiem tego dawnego języka komunikacji międzynarodowej i moderatorem kółka łaciny żywej (Circulus Latinus Varsoviensis).

Jako zamiłowany varsavianista ukończył kurs przewodników po Warszawie. Ostatnią jego opublikowaną książką była "Klątwa Rabina i inne warszawskie mity" (2020). Pasjonował się też etymologią - śmierć przerwała pracę nad kolejną publikacją zatytułowaną roboczo "Łowcy słów".

Stanisław Tekieli zmarł 19 listopada w wieku 55 lat.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy