Reklama

Reklama

Zmarł prof. Adam Zieliński. Były Rzecznik Praw Obywatelskich miał 91 lat

"Odszedł od nas prof. Adam Zieliński, Rzecznik Praw Obywatelskich III kadencji. Prawdziwy erudyta, znakomity cywilista, człowiek wielkiej kultury i honoru. Bardzo mnie wspierał w służbie publicznej. Cześć Jego Pamięci!" - napisał na Twitterze były RPO Adam Bodnar. Prof. Zieliński miał 91 lat.

Adam Zieliński był Rzecznikiem Praw Obywatelskich trzeciej kadencji w latach 1996-2000. Wcześniej w latach 1982-1992 był sędzią i prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego. W 1989 r. został wybrany na posła na Sejm kontraktowy z ramienia PZPR, w pierwszej turze głosowania jako jeden z kandydatów z 35-osobowej listy krajowej.

Kim był prof. Adam Zieliński?

Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Zdobył stopień doktora nauk prawnych, zrobił też habilitację, a w 1989 r. uzyskał stopień profesora zwyczajnego. Przez sześć lat był sędzią Sądu Powiatowego w Warszawie, a w latach 1961-1982 orzekał w Sądzie Okręgowym dla m. st. Warszawy.

Reklama

Jak podaje biuro RPO Zieliński jako Rzecznik "podpisał porozumienie United Nations Development Program w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych".

Podpisał również porozumienie z Regionalnym Biurem na Europę i Kraje WNP Programu Narodów Zjednoczonych ds. rozwoju o współpracy mające na celu udzielanie pomocy krajom Europy Środkowej i Wschodniej w tworzeniu instytucji ochrony praw człowieka.

Odznaczenia prof. Adama Zielińskiego

W 1999 r. został wiceprezydentem European Ombudsman Institute. Był pracownikiem Instytutu Prawa Cywilnego Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Był również członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim w 1970 r. oraz dwukrotnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 1978 r. oraz w 1984r". 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy