Reklama

Reklama

Zmarł ostatni kolega z klasy Karola Wojtyły

We wtorek, w wieku 100 lat, zmarł Eugeniusz Mróz, ostatni kolega z klasy maturalnej Karola Wojtyły. Informację podał lokalny portal informacyjny wadowice24.pl.

"Eugeniusz Mróz zmarł we wtorek rano w swoim mieszkaniu w domu pomocy społecznej 'Anna' w Krapkowicach. W marcu tego roku w tym ośrodku obchodził setną rocznicę swoich urodzin. Odszedł w spokoju, nie cierpiał. W ostatnich dniach czuł się już bardzo słabo" - podał portal.

Informację potwierdził wadowicki magistrat.

Honorowy Obywatel

Eugeniusz Mróz urodził się 14 marca 1920 r. w Limanowej. Jego ojciec był urzędnikiem skarbowym. W połowie lat 30. XX w. rodzina przeprowadziła się do Wadowic.

Od piątej klasy Eugeniusz Mróz uczęszczał do gimnazjum im. Marcina Wadowity, gdzie poznał Karola Wojtyłę. Razem zdawali maturę w 1938 r. Mieszkali w jednej kamienicy, przy ul. Kościelnej. Po maturze ich drogi się rozeszły. Spotkali się dopiero po latach. Mróz rozpoczął studia prawnicze na UJ, które przerwała II wojna światowa.

Reklama

W czasie okupacji Eugeniusz Mróz był czynnym żołnierzem partyzantki w wadowickim obwodzie Narodowej Organizacji Wojskowej. Używał pseudonimu "Lima". Potem działał w AK na terenie Borowej koło Mielca. Po wojnie osiadł w Opolu. Pracował przez wiele lat jako radca prawny. Był zaangażowany w działalność Światowego Związku Żołnierzy AK.

Eugeniusz Mróz był autorem wielu wspomnień i artykułów o latach szkolnych Karola Wojtyły i o międzywojennych Wadowicach.

14 lutego 2010 r. wadowicka rada miejska przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy