Reklama

Reklama

Zmarł kardynał Zenon Grocholewski

Zmarł kardynał Zenon Grocholewski, bliski współpracownik św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka - przekazał w piątek (17 lipca) Episkopat Polski. "Po wielu latach pełnej poświęcenia służby Bogu i ludziom w Polsce i na świecie odszedł do Domu Ojca" - napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Zenon Grocholewski miał 80 lat. Informacja o śmierci kardynała pojawiła się na profilu Episkopatu na Twitterze.

W Rzymie od 1966 roku

Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku w Bródkach w Wielkopolsce. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. 27 maja 1963 roku przyjął święcenia kapłańskie. 

Od 1966 roku przebywał w Rzymie, gdzie najpierw studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 1972 do 1999 roku  pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, dochodząc w nim do stanowiska prefekta (od 4 października 1998 roku). Był też prezesem Sądu Kasacyjnego Państwa Watykańskiego.

Reklama

21 grudnia 1982 roku papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i prekonizował biskupem tytularnym Acropolis. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1983 roku w bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk papieża. 16 grudnia 1991 roku został mianowany arcybiskupem.

W listopadzie 1999 roku, z mianowania Jana Pawła II, został prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, czyli urzędu watykańskiego zajmującego się całokształtem katolickiego systemu oświaty i nauki, oraz wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. W 2015 roku został członkiem kolegium ds. odwołań od wyroków dotyczących przestępstw zastrzeżonych w Kongregacji Nauki Wiary.

31 marca 2015 roku papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

Zenon Grocholewski uchodził za jednego z najlepszych współczesnych znawców prawa kanonicznego. Był autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia przekracza 550 publikacji w 12 językach. Poza językiem polskim posługiwał się także językiem włoskim, łaciną, francuskim, hiszpańskim i angielskim.

Uczestniczył w dwóch konklawe: w roku 2005 i 2013 roku. Prawo udziału w konklawe utracił 11 października 2019 roku w związku z ukończeniem 80 lat.

Przewodniczący KEP: Pełna poświęcenia służba

"Po wielu latach pełnej poświęcenia służby Bogu i ludziom w Polsce i na świecie odszedł do Domu Ojca kard. Zenon Grocholewski. Módlmy się, by Pan przyjął go do grona zbawionych i obdarzył pokojem. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie..." - napisał na Twitterze przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama