Reklama

Zmarł kardynał Zenon Grocholewski

Zmarł kardynał Zenon Grocholewski, bliski współpracownik św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka - przekazał w piątek (17 lipca) Episkopat Polski. "Po wielu latach pełnej poświęcenia służby Bogu i ludziom w Polsce i na świecie odszedł do Domu Ojca" - napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Zenon Grocholewski miał 80 lat. Informacja o śmierci kardynała pojawiła się na profilu Episkopatu na Twitterze.

W Rzymie od 1966 roku

Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku w Bródkach w Wielkopolsce. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. 27 maja 1963 roku przyjął święcenia kapłańskie. 

Od 1966 roku przebywał w Rzymie, gdzie najpierw studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 1972 do 1999 roku  pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, dochodząc w nim do stanowiska prefekta (od 4 października 1998 roku). Był też prezesem Sądu Kasacyjnego Państwa Watykańskiego.

Reklama

21 grudnia 1982 roku papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i prekonizował biskupem tytularnym Acropolis. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1983 roku w bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk papieża. 16 grudnia 1991 roku został mianowany arcybiskupem.

W listopadzie 1999 roku, z mianowania Jana Pawła II, został prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, czyli urzędu watykańskiego zajmującego się całokształtem katolickiego systemu oświaty i nauki, oraz wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. W 2015 roku został członkiem kolegium ds. odwołań od wyroków dotyczących przestępstw zastrzeżonych w Kongregacji Nauki Wiary.

31 marca 2015 roku papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

Zenon Grocholewski uchodził za jednego z najlepszych współczesnych znawców prawa kanonicznego. Był autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Łącznie jego bibliografia przekracza 550 publikacji w 12 językach. Poza językiem polskim posługiwał się także językiem włoskim, łaciną, francuskim, hiszpańskim i angielskim.

Uczestniczył w dwóch konklawe: w roku 2005 i 2013 roku. Prawo udziału w konklawe utracił 11 października 2019 roku w związku z ukończeniem 80 lat.

Przewodniczący KEP: Pełna poświęcenia służba

"Po wielu latach pełnej poświęcenia służby Bogu i ludziom w Polsce i na świecie odszedł do Domu Ojca kard. Zenon Grocholewski. Módlmy się, by Pan przyjął go do grona zbawionych i obdarzył pokojem. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie..." - napisał na Twitterze przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy