Reklama

Reklama

​Zmarł Janusz Bargieł. Miał 68 lat

Janusz Bargieł, jeden z najważniejszych działaczy podziemnej Solidarności w Bielsku-Białej, zmarł w czwartek - poinformował katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Miał 68 lat.

Urodził się 25 października 1951 r. w Bielsku-Białej. W 1975 r. ukończył wydział prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 1980 r. pracował początkowo w bielskim Państwowym Technikum Ogrodniczym, a potem jako specjalista ds. obsługi prawnej w Wojewódzkiej Usługowej Spółdzielni Pracy.

Więzień, wydawca i prawnik

"Janusz Bargieł w 1981 r. pracował w podbeskidzkim zarządzie regionu NSZZ Solidarność jako prawnik. Był też redaktorem pisma Wszechnicy Związkowej pt. 'Moim Zdaniem'. Po wprowadzeniu stanu wojennego był najdłużej internowanym działaczem związkowym z Podbeskidzia. Zatrzymany został 13 grudnia 1981 r. W ośrodkach odosobnienia w Jastrzębiu-Szerokiej, Nowym Łupkowie, Rzeszowie i Kielcach przebywał do 23 grudnia 1982 r." - podał IPN.

Reklama

Po wyjściu na wolność był redaktorem i wydawcą podziemnych pism "Bez knebla" i "Antidotum" oraz współpracownikiem biuletynów "Solidarność Podbeskidzia", "Agencja Informacyjna S" oraz "KAT Krajowa Agencja Terenowa".

Janusz Bargieł był inwigilowany i zatrzymywany przez SB, a w jego domu w Wilkowicach wielokrotnie przeprowadzano rewizje. 24 maja 1983 r. został ukarany przez kolegium ds. wykroczeń przy prezydencie Bielska-Białej miesięcznym aresztem za ułożenie kwietnego krzyża przy kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. 1 września 1985 r. pod zarzutem kolportażu wydawnictw podziemnych został aresztowany, a następnie skazany przez sąd rejonowy w Bielsku-Białej na rok pozbawienia wolności.

W latach 1987-1989 był przedstawicielem Komisji Interwencji i Praworządności podbeskidzkiej Solidarności. Udzielał bezpłatnych porad prawnych represjonowanym działaczom związkowym.

Uhonorowany i odznaczony

Za podziemną działalność Janusz Bargieł został uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia" oraz odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

"Biogram Janusza Bargieła został opublikowany w trzecim tomie 'Encyklopedii Solidarności'. Egzemplarz tego wydawnictwa miał odebrać podczas uroczystej promocji, zorganizowanej 10 września br. przez katowicki oddział IPN. Wówczas przebywał już w szpitalu. Zmarł dwa dni później" - podał IPN.

Janusz Bargieł spocznie we wtorek na cmentarzu parafii św. Barbary w bielskiej dzielnicy Mikuszowice Krakowskie. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy