Reklama

Reklama

Zmarł bp Janusz Narzyński. Były zwierzchnik polskich luteranów

Bp Janusz Narzyński, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w latach 1975–1991 i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej w latach 1983–1986, zmarł w sobotę w dniu swoich 92. urodzin – poinformowała rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Rzecznik dodała, że informacja o uroczystościach żałobnych zostanie podana w terminie późniejszym.

Biskup Janusz Narzyński urodził się 14 marca 1928 r. w Warszawie. W latach 1949-1953 studiował na wydziale teologii ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego.

6 maja 1956 r. został ordynowany na duchownego przez biskupa Karola Kotulę. Do 1958 r. był wikariuszem parafii w Mrągowie, a następnie - jako stypendysta Światowej Federacji Luterańskiej - studiował w Getyndze. Po powrocie do kraju był katechetą w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, zaś w 1965 r. został wikariuszem zwierzchnika Kościoła biskupa Andrzeja Wantuły.

Reklama

23 lutego 1975 r. Kolegium Wyborcze Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wybrało go na Biskupa Kościoła. 6 kwietnia został konsekrowany w kościele św. Trójcy w Warszawie. Na urzędzie zastąpił Andrzeja Wantułę. Od 22 marca 1983 r. do 18 grudnia 1986 r. był prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej.

Był jednym z trzech, obok ks. Bronisława Dembowskiego i ks. Alojzego Orszulika, obserwatorów kościelnych obrad Okrągłego Stołu w 1989 r.

W 1991 r. poprosił Synod Kościoła o przeniesienie w stan spoczynku. Uroczyste pożegnanie odbyło się 2 maja 1991 r. Dzień później odbyła się konsekracja nowego zwierzchnika Kościoła bp Jana Szarka.

Bp Janusz Narzyński jest uważany za jednego z najwybitniejszych znawców historii i teologii Marcina Lutra oraz Reformacji w Polsce. Stał na czele Komitetu Organizacyjnego całorocznych obchodów jubileuszu 500-lecia urodzin Lutra.

Od 1949 do 1993 r. był pracownikiem naukowym wydziału teologii ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Za działalność naukową i ekumeniczną wydział teologii ewangelickiej Uniwersytetu w Bratysławie nadał mu tytuł doktora honoris causa.

Był w związku małżeńskim ze zmarłą w lipcu 2019 r. Barbarą Enholc, która do 2003 r. była dyrektorem Brytyjskiego i Zagranicznego Towarzystwa Biblijnego w Polsce.

Jego bratem był zmarły w 2014 roku, wieloletni proboszcz ewangelickiej parafii w Bydgoszczy ks. Tadeusz Narzyński. Trzeci z braci: Juliusz Narzyński, jest artystą malarzem. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy